Landolt a Csendes-óceánban Kapu Tiborék űrhajója, érkeznek a mentőhajók – élő videó
Hétfőn vált le a Nemzetközi Űrállomásról a magyar kutatóűrhajóst is szállító Dragon űrhajó. Kövesse velünk, cikkünk folyamatosan frissül!
Ahhoz, hogy sikerüljön elérni a 100 millió Celsius-fokos hőmérsékletet a koreai kísérleti fúziós erőműben, szükség volt arra, hogy kicseréljenek egy fontos alkatrészt a vákuumkamrában.
A Koreai Fúziós Energia Intézet még 2007-ben építette meg a KSTAR (Korea Superconducting Tokamak Advanced Research) nevű fúziós erőművet, hogy kísérleteket végezhessen a korlátlan energia előállításával. A mesterséges Napként emlegetett készüléken most több módosítást is végrehajtottak, melyektől várhatóan még hatékonyabb lesz a működése.
Az intézet közlése szerint új terelőket (divertorokat) szereltek be a szerkezetbe, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy a jövőben még jobb teljesítményt lehessen kipréselni belőle. A kütyüt december 21-én installálták a KSTAR-ba, és hamarosan le is tesztelhetik majd – írja az Interesting Engineering.
A magfúzió, ami a Nap magjában történik, korlátlan mennyiségű energiát képes felszabadítani. A tudósok ezért tokamakokat, vagyis speciális, szupererős mágnesekkel felszerelt reaktorokat építenek, hogy megpróbálják az extrém körülményeket leutánozni.
A gépekben több millió fokosra hevített plazmát szabályoznak. Ez a plazma atomokat ütköztet egymással, ami nehezebb atommagokat hoz létre, miközben rengeteg energia szabadul fel. Egy jól megépített fúziós erőmű segíthet abban, hogy a fosszilis energiahordozókat leváltsuk.
A divertor a vákuumtartály aljában található. A kütyü kulcsfontosságú szerepet játszik a füstgázok és szennyeződések reaktorból történő kiszorításában, miközben a legnagyobb felületi hőterhelést is képes elviselni. Ez eredetileg szénszálas anyagból volt, ám a megnövekedett üzemidő és a 100 millió Celsius-fokos hőmérséklet már túl sok volt ahhoz, hogy megfelelően funkcionáljon.
Korlátlan energiatermelés: felavatták a világ legnagyobb fúziós reaktorát Japánban
A tervek szerint 2035-ben indíthatják el a Franciaországban épülő ITER-t, ami a világ legnagyobb és az első kereskedelmi léptékű fúziós erőműve lehet. Annak beüzemeléséhez is komoly segítség lehet a japánok most megnyílt fejlesztése, a JT-60SA.
A mérnökök ezért volfrám felhasználásával építettek újat, amelynek prototípusát 2021-ben készítették el. Az anyag kivételes tulajdonságai – beleértve a magas olvadáspontot – miatt a volfrám lett a legmegfelelőbb anyag erre a feladatra.
A szakemberek szerint a cél az, hogy 2026-ra a KSTAR képes legyen egy 100 millió fokos plazmát 300 másodpercig is fenntartani.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
Hétfőn vált le a Nemzetközi Űrállomásról a magyar kutatóűrhajóst is szállító Dragon űrhajó. Kövesse velünk, cikkünk folyamatosan frissül!
Bár a kormány mind az ipari, mind a háztartási méretű szolárfejlesztéseknél behúzta a féket, a kapacitások bővülnek, sorra dőlnek a rekordok.
A miniszterelnök vejeként megtanulta, hogy bizonyos dolgoktól távol kell magát tartania – nyilatkozta az épp Amerikába készülő üzletember.
A kormánybiztos aggodalmai nem jutottak el a katonakoporsókról és a kerítést átvágó Magyar Péterről készült kamuvideók készítőihez.
Időnként a szél is viharos lehet.
40 hektárnyi nádas kiirtása, több száz tonna beton beépítése, 13 milliárd forint elköltése és három év állás után.
Közigazgatási hatósági eljárásban vizsgálják halálának körülményeit.
Továbbra sincs egyértelmű bizonyíték a kárpátaljai magyar férfi megverésére.