szerző:
Tetszett a cikk?

Megérkezett a PocketBook Verse Pro továbbfejlesztett testvérmodellje: kipróbáltuk a legfőképp a színes kijelzője révén újdonságot hozó PocketBook Verse Pro Colort.

Tény, hogy az elektronikus könyveknek nincs meg a sokak által kedvelt papírillata, és lapozási élmény fronton is nagyon más világot képvisel az olvasás ezen modern formája, mint amit a nyomtatott könyvektől az elmúlt sok száz esztendőben az emberiség megszokott, megszeretett. Ennek ellenére szépen lassan egyre többen váltanak át e-könyv-olvasóra, hiszen ez a zsebből bármikor előpattintható kompakt kütyü több ezer digitális könyvet képes eltárolni, a legtöbb már sötétben is tud világítani, és akkor sem esik baja, ha esetleg vízbe pottyan.

Az eladási mutatók beszédesek: míg idén mintegy 8,5 milliárd dolláros forgalmat bonyolítanak le a szektorban, addig 2035-re várhatóan közel 17 milliárd dollárra nőnek az eladások.

A piac egyik legkomolyabb szereplője a 2007 óta több tucat e-könyv-olvasó modellel előrukkolt PocketBook, melynek most a legújabb színes kijelzős termékét mutatjuk be részletesen.

PocketBook Verse Pro Color
László Ferenc

Kicsikém!

A PocketBook Verse Pro Color azoknak lehet igazán vonzó választás, akik számára kiemelt fontosságú a kompakt kialakítás és az alacsony tömeg. Jelen tesztalanyunk pontosan olyan kicsi, mint az egy éve debütált normál Verse Pro, vagyis akár egy átlagnál kicsit nagyobb zsebbe simán becsúsztatható.

Ugyancsak komoly fegyvertény, hogy a mérleg mutatója mindössze 182 grammot mutat, vagyis 4 grammal kevesebbet, mint amennyit az említett korábban kijött testvérmodell.

108x156x7,6 milliméter méretű
László Ferenc

A külső semmit sem változott, és ez tulajdonképpen így van jól. A bal és jobb oldali, valamint a felső él teljesen csupasz, alul pedig csak egy kis LED-et és egy szabványos USB-C aljzatot helyeztek el a tervezők.

A hosszanti csíkos matt hátlapon remek fogást lehet találni, és a hivatalos IPX8 minősítésnek köszönhetően akkor sincs baj, ha véletlen kicsúszik a kezünkből a készülék és belepottyan a kádba vagy a medencébe. A technika minden további nélkül bírja a 2 méter mély vízben akár 60 percig történő úszkálást.

Többféle színben kapható
László Ferenc

Jöhetnek a színek!

A szupervékony okostelefon kijelző kávákhoz szokott szemünk számára elsőre furcsa lehet a képernyő melletti relatíve vaskos perem, ám ez olvasás közben remek szolgálat tesz – jól megpihennek rajta az ujjaink.

Lapozni nem csak a kapacitív kijelző nyomkodásával, hanem az alsó sorban lévő hagyományos nyomógombok segítségével is lehet, a betűméret pedig egy kétujjas nagyító/kicsinyítő mozdulattal állítható a legegyszerűbben.

Határozott nyomáspontú vékony gombok
László Ferenc

Az alapmodellhez hasonlóan ezúttal is egy 6 colos képátlójú képernyőt kapunk, melynek matt képe erős napsütésben és akár oldalról is jól látható. 16 szürkeárnyalatos módban változatlanul 1072× pixeles felbontást és 300 dpi-s pixelsűrűséget kapunk, viszont ezúttal újdonság, hogy a színekről sem kell lemondanunk.

A 4096 színárnyalat remek szolgálatot tesz, ha gyakran fogyasztunk képregényeket vagy PDF formátumú magazinokat, és remek dolog, hogy a könyvekben immár színesen is kiemelhetjük a kívánt szövegrészeket.

Képregény rajongók előnyben!
László Ferenc

Színes megjelenítés esetén azonban be kell érnünk 536× pixeles felbontással és 150 dpi-vel, bár e tekintetben azért van előrelépés a korábbi színes e-book-olvasókhoz képest. Az E Ink Kaleido 3 technológia 50 százalékkal nagyobb színes felbontással és 30 százalékkal jobb színszaturációval kecsegtet, mint az elődje, a PocketBook által korábban előszeretettel használt E Ink Kaleido Plus.

A képminőség remek – sokkal jobb egy ilyen kütyün olvasni, mint egy háttérvilágításos LCD-vel vagy kontrasztos OLED-del szerelt mobilon/tableten, még akkor is, ha ez utóbbiak színvilág és felbontás fronton egyaránt verhetetlenek. Ellenben ha csak ritkán fogyasztunk színes tartalmakat, akkor hagyományos olvasáshoz jobb választás az eggyel jobb képminőséggel szolgáló normál PocketBook Verse Pro.

Színhőmérséklet és fényerő állítás fronton is választható manuális, illetve automatikus üzemmód, valamint elfordítás- és borító szenzort is kapunk – semmi ok panaszra.

A sima és a Color kivitelű Verse Pro, valamint egy OLED kijelzős mobil
László Ferenc
A Google is színeket kap
László Ferenc

Mi változott még?

Az 1500 mAh kapacitású akkumulátor helyére egy 2100 mAh-s telep érkezett, de a több hetes, illetve akár egy hónapos üzemidő a kicsit nagyobb fogyasztás miatt lényegében változatlan maradt. És egyértelműen kiválónak mondható.

Ritkán kell töltőre dugni a készüléket, és ha így teszünk, akkor arra lehet számítani, hogy körülbelül másfél órányi időt vesz igénybe egy teljes töltés.

A 2× GHz-es processzort egy 4× GHz-es chip váltotta és a RAM kapacitása 512 MB-ról 1 GB-ra nőtt, ettől függetlenül nem sokat javult a sebesség. Lapozáskor még megszokható a némi késedelem, webböngészéshez azonban továbbra is elég lassú egy ilyen e-book-olvasó.

Az egyik leghasznosabb feature
László Ferenc

Mi maradt a régi?

A puritán, cserébe viszont stabil Linux operációs rendszerre nem igazán lehet panasz, az Amazon is hasonlót is használ. A szoftver teljesen magyar nyelvű, a menürendszer logikus felépítésű, gyorsan kiismerhető.

A Verse Pro Color az összes fontosabb e-könyv formátumot támogatja, illetve képek megjelenítésére, hangoskönyvek lejátszására és szövegfelolvasásra is képes. Könyveket a gyártó saját shopjában vásárolhatunk, illetve egyszerűen e-mailben, wifin keresztül küldhetünk magunknak a készülékre.

Így mutat rajta egy színes újság
László Ferenc

Indításkor a legutóbb olvasott könyv vagy a főmenü látványa fogad, a könyvtárban megannyi szempont szerint rendszerezhetők az olvasmányaink, és adott esetben a négy gyári játékkal is elüthetjük az időt. Említést érdemel többek közt az RSS-olvasó, a naptár, a számológép, a galéria, illetve az időzíthető képkeret funkció – e tekintetben a spéci kijelző adottságait kihasználó színező az egyetlen újdonság.

Az idegennyelvű könyvek olvasását segíti a szótár funkció, tizenegy nyelvkombináció alaphelyzetben fel van telepítve és további negyvenkettő ingyenesen letölthető. Kipróbáltuk, az angol-magyar kiválóan teszi a dolgát.

A kevés szoftveres újdonság egyike
László Ferenc

Beépített hangszóró hiányában valamilyen külső hangkeltő eszközre van szükségünk, amennyiben hangoskönyveket fogyasztanánk vagy a szövegfelolvasót szeretnénk használni. Ilyesmit Bluetooth 5.4-en keresztül tudunk csatlakoztatni, illetve USB-jack adapterrel vezetékes hangszóró/füles is csatlakoztatható.

A 16 GB flashmemória több mint elegendő, ennek akár a felével is ki tudnánk egyezni (bár egyes riválisok 32 GB-tal vagánykodnak), és tulajdonképpen a memóriakártyás bővítési lehetőség sem hiányzik.

Kellemesen vékony
László Ferenc
A kisebb betűk is egész jól olvashatók
László Ferenc

Konklúzió, árak, riválisok

A PocketBook Verse Pro Color elsősorban azoknak való, akik sok színes tartalmat szeretnének fogyasztani a lehető legkompaktabb formában, és ez ügyben nem sajnálnak kiadni mintegy 85 ezer forintot. Amennyiben valaki inkább normál e-könyveket habzsol, annak sokkal jobb választás az ugyanilyen kompakt méretű, szürkeárnyalatos alapmodell, a 60-70 ezer forintos áron jegyzett PocketBook Verse Pro.

Ha esetleg 6 helyett 7 colos színes PocketBookot szeretnénk, akkor ott a beépített hangszórót és vezeték nélküli töltést is felvonultató Era Color 100 ezer forint magasságában. Ezenkívül a 7,8 colos InkPad Color 3 mellett sem mehetünk el szó nélkül, igaz ennek árcéduláján már 125 ezer forintos összeg feszít.

Míg a PocketBook már jó ideje forgalmaz számos különböző színes e-könyv-olvasót, a nagy rivális Amazon csak pár hete pattant fel erre az egyre gyorsabban száguldó vonatra.

A Kindle Colorsoft több mint ígéretes a maga 7 colos kijelzője és vezeték nélküli tölthetősége révén, azonban jelentősen drágább a Verse Pro Colornál, hiszen az Egyesült Államokban 280 dollárba (105 ezer forint) kerül, és hozzánk vélhetően ennél jelentősen magasabb áron érkezik meg.

Verse Pro és Verse Pro Color
László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!