szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az Európai Űrügynökség az eddigi legnagyobb felbontású képeket adta közre a Napról, amikbe bele is lehet nagyítani. Mindez közelebb viheti az emberiséget az égitest természetének megértéséhez.

Az Európai Űrügynökség (ESA) űrszondája, a Solar Orbiter 2020 óta figyeli a Napot, aminek köszönhetően számos izgalmas felvételt készített már róla. Például azt is rögzítette, ahogy a Napon esik az eső. Az ESA most újabb felvételeket közölt a csillagról, amelyek ezúttal soha nem látott felbontásban ábrázolják azt.

Az űrszonda Polarimetric and Helioseismic Imager (PHI) nevű műszere a Nap felszínének tanulmányozásáért felelős: képeket készít róla, valamint méri a mágneses mező erősségét és változását, illetve a felszín mozgását. Emellett dolgozik az Extreme Ultraviolet Imager (EUI) nevű egység, ami a Nap légköréről készített felvételeket.

Az ESA közlése szerint a képek a Naptól kevesebb mint 74 millió kilométerre készültek, még 2023. március 22-én. A közelség miatt több fotót is készíteni kellett, amit aztán szoftveresen illesztettek össze a szakemberek. Minden, most közreadott felvétel 25 képből állt össze, ami soha nem látott felbontásban tárja elénk a csillagot.

Solar Orbiter’s highest-resolution full views of the Sun

Join us on a unique video tour of the Sun’s mesmerising surface. Thanks to its innovative instrumentation and a ‘daring’ trajectory passing close to the Sun, ESA’s Solar Orbiter spacecraft has obtained the highest-resolution full views of the Sun’s surface to date. Watching the Sun in visible light, Solar Orbiter reveals a grainy surface and dark sunspots.

Daniel Müller, a Solar Orbiterrel dolgozó csapat tudósa szerint a Nap mágneses mezejének feltérképezése kulcsfontosságú ahhoz, hogy megértse a tudomány a csillag működését. A most közreadott képek a mágneses mező működését is megmutatják.

A felvételeken jól látni a napfoltokat is – ezek olyan területek, amelyek hűvösebbek, mint a környezetük, ezért sötétebbnek tűnnek –, valamint az azok körül megtalálható plazmát is. Ez utóbbi a Nap forgásával együtt vándorol az égitest felszínén.

A felvételeket eredeti, nagy felbontásban ide kattintva tudja megnézni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!