szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A NASA friss kutatási eredménye szerint másként teljesítenek az asztronauták a Földön és az űrben. Utóbbi azért probléma, mert negatív hatása lehet a hosszú távú űrutazásra is.

Számos olyan probléma létezik, amire megoldást kell találni ahhoz, hogy az ember képes legyen megtenni egy hosszabb űrutazást. Ilyen például az üzemanyag, vagy épp az utánpótlás biztosítása, hiszen nem lehet csak úgy az űrhajósok után küldeni egy újabb rakományt. A kutatók azt is évek óta vizsgálják, hogy az űrben való hosszabb tartózkodás milyen hatással van az asztronauták szervezetére.

Ezzel kapcsolatban készült már egy nagyon érdekes ikerkísérlet, ami sokat elárult az űr hatásáról, most pedig egy újabb fontos felfedezést tettek a szakemberek. A Frontiers in Physiology című tudományos lapban megjelent publikációban a NASA tudósai arról írnak, hogy az űrhajósoknak hosszabb időt vett igénybe bizonyos feladatok elvégzése, amelyek a feldolgozás sebességével, a munkamemóriával és a figyelemmel kapcsolatosak. A vizsgálatba a Nemzetközi Űrállomás (ISS) 25 asztronautáját vonták be, miközben ők az ISS fedélzetén tartózkodtak.

A szakemberek szerint az eredmény aggasztó, kérdéseket vet fel ugyanis a jövőbeni, Holdon és Marson zajló küldetésekkel kapcsolatban.

A vizsgálat során az űrhajósoknak 10 tesztet kellett elvégezniük a Földön – egyszer az űrbe való indulásuk előtt, kétszer pedig hazatérésük után (egész pontosan 10 nappal, majd 30 nappal a landolás után). Emellett ugyanazokat a teszteket kellett teljesíteniük az űrállomás fedélzetén a hat hónapos küldetésük elején és végén is. A kutatók mindegyik tesztnél mérték az alanyok sebességét és pontosságát, hogy össze lehessen hasonlítani az űrhajósok teljesítményét az egyes időszakokban.

Nem tudnak egy jóízűt enni az űrhajósok a Nemzetközi Űrállomáson, most kiderült, miért

Ausztrál kutatók szerint több oka is van annak, hogy a Nemzetközi Űrállomáson lévők kevésbé élvezik az étkezéseket.

A NASA tudósai szerint a feldolgozási sebességet, a munkamemóriát és a figyelmet igénylő feladatok esetében lassabban reagáltak az űrhajósok az űrben, mint a Földön, a pontosságuk azonban nem változott – összegez a Gizmodo. A szakemberek kiemelték: a kognitív viselkedésben bekövetkezett változások a visszatérés után elmúltak. Sheena Dev, a tanulmány vezető szerzője szerint mindez azt mutatja, hogy az űrben végzett munka és az ott töltött idő nem okoz olyan jelentős kognitív hanyatlást, ami jelentős agyi károsodásra utalna.

Dev szerint mindez jó hír, ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az űrben másként működhet az ember agya, mint a Földön. Hogy ez a Holdon vagy a Marson mennyire állna vissza, nem tudni, ugyanakkor az olyan extrém hatások, mint a sugárzás vagy a mikrogravitáció együttesen érhetik el a kognitív hanyatlást, ebből pedig a Holdon és a Marson is kijutna az embernek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!