Sokkolta a közvéleményt, hogy a román elnökválasztás első fordulóját az a Călin Georgescu nyerte, akinek támogatottságát a közvélemény-kutatások jóval alacsonyabbra becsülték. Az ultranacionalista, oroszpárti jelölt jóformán a TikTokon kampányolva érte el ezt az eredményt, ennek fényében pedig az Európai Parlament liberális Renew frakcióját vezető Valérie Hayer kedden közölte: felszólítják a közösségi platform vezérigazgatóját, hogy álljon ki az EP elé, és biztosítsa a képviselőket arról, hogy a TikTok mindenben megfelelt a digitális szolgáltatásokról szóló uniós szabályozásnak. Hayer szerint a román elnökválasztás eredménye megkongatta a vészharangot: „Európa-szerte megjelenhet a radikalizálódás és a dezinformáció, ami káros következményekkel jár” – mondta.
Bár román Trumpként emlegetik, Putyin szelleme lengi be a romániai elnökválasztás meglepetésgyőztesét, Călin Georgescut. A kizárólag a TikTokon kampányoló jelölt győzelme olyan váratlanul érte a román nyilvánosságot, hogy csak vasárnap éjfél előtt kezdtek megjelenni a róla szóló ismertetők. Akárhogyan is állított maga mögé annyi embert Georgescu, annyi biztos, hogy Ilyen támogatás a magyarellenes erők mögött Vadim Tudor ezredfordulós sikere óta nem volt.
Mint a Politico írja, Marcel Ciolacu román miniszterelnök is felvetette, hogy utána kellene nézni, hogyan finanszírozta TikTok-kampányát Georgescu. Bogdan Manolea kampányszakértő úgy véli, hogy az első forduló győztese hamis felhasználói profilokból álló „hadsereggel” kampányolt, Keith Kiely digitálismédia-szakértő pedig arról beszélt a brüsszeli portálnak, hogy a fizetett politikai hirdetéseket nem engedélyezik a TikTok felhasználói feltételei, a platform mégis jelentősen befolyásolja a választásokat.
A kolozsvári Maszol azt írja, hogy a román audiovizuális tanács az Európai Bizottságtól kérte, hogy vizsgálják ki Georgescu kampányát. A testület elnöke, Valentin Jucan szerint a TikTok algoritmusai „egyértelműen elősegítették a jelöltnek kedvező tartalmak terjedését, ami felborította a romániai választási verseny egyensúlyát, és veszélyeztette a politikai pluralizmust”. Az is komoly kérdéseket vet fel, hogy Georgescu nem jelentett semmilyen kampányköltséget.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története is mutatja, egyik pillanatról a másikra megváltozhat valakinek az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Arra is keresem a választ, hogy érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon. Kiderült, hogy titokban két buli zajlik egymás mellett. Földes András elsőtusványozó riportja, kormányzati divat-összefoglalóval.