szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A NASA a grönlandi jégtakaró feltérképezése során különös dolgot talált a radarképén. Kiderült, egy elhagyatott katonai bázisról van szó.

Különös felfedezést tettek a NASA tudósai, amikor 2024 áprilisában a jeget vizsgáló csapat átrepült Grönland felett. A felvételek egy rejtett város maradványait tárták fel, 30 méterrel a jégtakaró felszíne alatt. Nem sokkal később kiderült, nem egy ősi civilizáció nyomairól van szó, hanem egy hidegháborús létesítményről – írja az Interesting Engineering.

A beszámoló szerint a NASA radarja a Camp Century néven ismert bázisra bukkant rá, amit a hidegháború idején hozott létre az amerikai hadsereg. Mindez igen komoly teljesítményt jelent, a térségben ugyanis -57 Celsius-fok és 193 km/h-t is meghaladó széllökések vannak. Ehhez képest az egységben 200 amerikai katona szolgált.

A bázishoz 21 alagút tartozott, amik összesen 2987 méter hosszúak voltak. A Camp Century 1959-ben épült meg. Hivatalosan kutatóintézetként működött, de a Project Iceworm nevű titkos terv része volt. Ez lényegében a nukleáris rakéták jég alatti tárolását jelentette, amelyeket a Szovjetunió elleni is esetleg csapás során lehetett volna bevetni.

NASA

Nem sokkal később kiderült, hogy ez a terv nem kivitelezhető, a jég ugyanis annyira dinamikus és instabil, hogy lehetetlenné teszi a nukleáris egységek tárolását. A bázist 1967-re szerelték le, és 178 ezer liternyi radioaktív hulladékot hagytak hátra. Ez a mai napig a jég alatt rejtőzik.

A bázis további érdekessége, hogy ott telepítették a világ első hordozható atomreaktorát, a PM-2A-t, ami energiával látta el a bázist. A Camp Century ugyanakkor többet jelentett egy katonai bázisnál. Az itt vett talajmintákból derült ki, hogy Grönland egykoron zöldellő paradicsom volt, erdőkkel és rendkívül változatos élővilággal.

A NASA most annak köszönhetően fedezte fel, hogy egy fejlett radartechnológiával pásztázta át a területet, hogy a jégtakaró rétegeit és az alatta lévő kőzetet térképezze fel.

A szakemberek szerint amiatt egyelőre nem kell aggódni, hogy a radioaktív hulladék felszínre kerül, ám a jégolvadás miatt környezeti kockázatot jelent az ottléte.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!