szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Deutsche Telekom szakértői Európa tíz országának aggregált, anonimizált mobilhálózati adataiból komponáltak zenét a mesterséges intelligencia bevonásával. Hallhatóvá tették azt a kommunikációs kapcsolatot, amely sokakat összeköt Európában. Íme a Melody of Europe.

A Deutsche Telekom idén európai projektje – amelynek az előképét tavaly Budapesten alkották meg – különleges módon teszi hallhatóvá a kontinensen élő emberek életritmusát és a köztük lévő kapcsolatot a digitalizáció és a művészet eszközeivel. A vállalat szerint a kezdeményezés egyszerre demonstrálja a digitális szolgáltató technológiai vezető szerepét, a zene közösségteremtő erejét és azt az új korszakot, amelyben az adat mint az egyik legfontosabb gazdasági-társadalmi erőforrás jelenik meg.

A projektben használt aggregált és anonim forgalmi adatok mögött a Deutsche Telekom Csoport országokon átívelő telekommunikációs hálózata áll. A központot jelentő Németországon kívüli tíz európai leányvállalat szolgáltatási területén jelenleg a lakosság 72 százaléka fér hozzá az 5G-hez, és ez a szám a következő három évben várhatóan 95 százalékra fog emelkedni. Németországban pedig ma már a lakosság 98 százaléka rendelkezik 5G-hozzáféréssel.

Mi lesz velem, amikor hamarosan lekapcsolják a 2G-t Magyarországon is? Miért csinálják, ha ennyi galibát okoz?

Éppen csak lekapcsolták az utolsó 3G-s bázisállomásokat, az új hírek már a 2G-s mobilhálózatok megszüntetéséről szólnak. Közben az 5G mellett egyre gyakrabban annak továbbfejlesztett verzióját emlegetik. Elmagyarázzuk, hogy a sok technikai hozzávalóból mi sülhet ki.

Ezek a hálózati kompetenciák tették lehetővé a Melody of Europe projekt megvalósítását is: a Deutsche Telekom Csoport adatokkal foglalkozó szakértői – a Magyar Telekom szakértőjeként dolgozó Balázs András vezetésével, valamint Janosov Milán adattudóssal együttműködve – 109 milliárd mobil távközlési aktivitást, azaz hívást, SMS-t, cellaváltást és mobiladat-használati tranzakciót alakítottak anonim adatsorrá, majd zenei kompozícióvá a mesterséges intelligencia közreműködésével.

A munka során a forgalom intenzitásának időbeli alakulását hangjegyekké transzformálták, egy egyszerű szabályt követve: a magasabb intenzitás magasabb hangot jelent. Az így kapott hanganyagot egy, kiterjedt klasszikus zenei ismeretanyaggal rendelkező MI-alapú szoftver dolgozta fel. Az eredmény egy olyan zenemű lett, amely tükrözi Európa ritmusát, ezért kapta a Melody of Europe címet.

A dallam illusztrációjaként elkészült egy generatív művészeti alkotás is, amely a fővárosok nevezetességeinek 3D-s modelljeit dolgozta fel a zene képi aláfestéseként Hayk Zakoyan médiaművész munkája nyomán. A digitális videó azt az érzetet kelti, mintha a néző az Európa-térképen áramló adatok folyamán utazná körbe Európa nevezetességeit.

Melody of Europe (original music | generative art 3D animation)

This is how Deutsche Telekom network sounds. Data experts used over 109 billion aggregated and anonymized mobile network data points from 10 European capitals to create a melody which reflects the patterns of underlying data, bringing Europe’s pulse to life.

A rendhagyó művészeti-technológiai kísérlet magyar gyökerekkel rendelkezik. Az előképe tavaly született meg Budapesten, a Magyar Telekom szakértői és Janosov Milán együttműködése nyomán, akik három és fél millió SIM-kártya anonim és aggregált adatait hanggá komponálva alkották meg a főváros dallamát Budapest 150. születésnapja előtt tisztelegve. Budapest dallamát ide kattintva hallgathatja meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!