szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Számos dolgot megkönnyíthet, ha legalább egy családtagja tudja a jelszavát valamennyi fiókjához – a japán fogyasztóvédelem már egyenesen erre buzdítja a lakosságot.

Régi kérdés, hogy mi legyen az ember „digitális hagyatékával” a halála után, de a tökéletes megoldás még mindig nem született meg. Márpedig a legtöbb adat nem válik kámforrá sok év múltán sem, és sokat nem is lehet tenni az ügy érdekében, ha egyik fiókhoz sem ismeri más a jelszavakat.

A témában most a japán fogyasztóvédelmi szervezet fogalmazott meg egy szokatlan kérést a lakosság felé – azt, hogy a végrendeletükbe írják bele a felhasználó neveiket és a jelszavaikat is, a „szükségtelen” online tartalmak elleni küzdelem miatt.

Mint a TechRadar írja, a családtagok gyakran ütköznek falakba, amikor megpróbálják lemondani az elhunyt digitális előfizetéseit, vagy csak szeretnék törölni egy fiókját. Márpedig a felhasználónév-jelszó páros ismerete nélkül lehetetlen belépni bármilyen közösségi médiás vagy streamingprofilba, és ha az ezekhez kapcsolt e-mail-fiókhoz sem tudnak hozzáférni, a jelszó-helyreállítás sem jöhet szóba. Mindeközben olyan kellemetlen olyan kellemetlen dolgokkal kell szembesüljenek, mint mondjuk az évfordulós emlékeztetők egy adott emlékről, vagy mondjuk az, hogy egy streamingszolgáltató tovább szedi a havidíjakat egy számláról.

Ha látja a jelszavát ezen a listán, azonnal cserélje le

Ismét összesítette a NordPass, melyek voltak az évben a leggyengébb jelszavak. A globális listán van némi változás, de a jelek szerint a magyar felhasználók sem sokkal tudatosabbak, ha a felhasználói fiókjuk biztonságáról van szó.

Japán arra is kéri az embereket, hogy tegyék lehetővé a családtagok hozzáférését az eszközeikhez „vészhelyzet esetére” – tehát be tudjanak lépni azokra valahogyan. Ez még csak-csak, de olyan kérés is van, hogy mindenki vezessen egy listát az előfizetéseiről, a felhasználóneveiről és jelszavairól, majd ezeket tárolja a családtagjai számára is hozzáférhető helyen.

Ezekkel a módszerekkel könnyebb lehet kezelni az elhunyt digitális életét, de hozzáférhetővé tenni rengeteg érzékeny adathoz a belépési adatokat 100 százalékos bizalmat igényel. Ebből a szempontból bizonyára sokan idegenkedni fognak ettől a jövőben is.

Néhány cég – az Apple és a Meta – kínál lehetőséget arra, hogy egy adott személy rendelkezhessen a fiókról, ha annak tulajdonosa meghalt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!