szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

John F. Kennedy 1962-ben rendelte el, hogy biztonsági kódot kell alkalmazni a nukleáris rakéták indításához. A parancsot azonban elszabotálták az amerikai légierő emberei.

Annak ellenére, hogy a kiberbiztonsági szakemberek folyamatosan hangoztatják, erős jelszót kell használni a felhasználói fiókokhoz, az év végi összegzések azt mutatják, hogy nagyon sokan még mindig a legegyszerűbb, így pedig a legkönnyebben feltörhető jelszavakat használják. Ilyen például az 1234 vagy az qwerty, hogy csak kettőt említsünk a népszerűek közül.

Ezek alapján gondolhatnánk, hogy a szuperhatalmak által használt nukleáris kódok – amelyek egy atomrakéta indításához szükségesek – ennél jóval bonyolultabbak. Ez ma már talán így is van, a hidegháború idején azonban nem egészen ez volt a helyzet – írja az IFLScience.

Roger Fisher, a Harvard Egyetem tudósa 1981-ben azt javasolta, hogy a nukleáris kódokat ültessék be az elnök egyik emberének mellkasába. Így, ha az indítás mellett kell dönteni, azt „ki kell vágni onnan”.

Fisher elképzelése mögött az a koncepció húzódott meg, hogy az atomháborút el kell kerülni. Mivel az indításhoz szükséges kódokat az illető szíve mellé ültették volna, az elnök emberének egy nagy kést kellett volna magával vinnie. Ha az amerikai elnök úgy dönt, hogy elindít egy nukleáris háborút – amiben tízmilliók halhatnak meg –, akkor először meg kell ölnie a saját emberét. Fisher szerint így az elnöknek is át kell éreznie, mit jelent egy ártatlan ember halála.

Ha látja a jelszavát ezen a listán, azonnal cserélje le

Ismét összesítette a NordPass, melyek voltak az évben a leggyengébb jelszavak. A globális listán van némi változás, de a jelek szerint a magyar felhasználók sem sokkal tudatosabbak, ha a felhasználói fiókjuk biztonságáról van szó.

Amikor egy, a Pentagonban dolgozó barátjának felvetette az ötletet, azt a meglepő választ kapta, hogy az ötlet, hogy az elnök megöljön egy embert, szörnyű, mert így talán soha nem nyomja meg azt a bizonyos gombot.

Nem meglepő módon az elképzelést nem alkalmazták, helyette maradt a kulcsos módszer: az elnökhöz közel álló embereknek egymás után, egy adott sorrendben kell a náluk lévő kulcsokat elfordítani, hogy a kódot megadva elindulhasson a csapás.

A dolog azonban ennyire nem egyszerű. Vagy bonyolult. Bruce Blair nukleáris szakértő szerint amikor John F. Kennedy elnök 1962-ben elrendelte a kódok használatát, a parancsot elszabotálták. A bonyolult kódok helyett egyszerűen nullákat adtak meg, hogy szükség esetén el lehessen indítani a rakétákat. Ez egyúttal azt is jelenti, a hidegháború csúcspontján a nukleáris kód még mindig a 00000000 volt. Ennél rosszabb kódot valószínűleg keresve sem lehetne találni.

Az amerikai légierő tagadta a történetet, Blair szerint azonban ez nem igaz, sőt, a kapcsolókat már eleve be is állították erre a kódra.

Ma már persze azt is tudjuk, hogy végül soha nem történt kilövés, és nem robbant ki az atomháború. A fenti módszert egyébként 1977-ben cserélte le az amerikai hadsereg: azóta az indítást végző személyzetnek egy felettes hatóságtól kell telefonon elkérnie a kódokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!