szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Nem csupán mi, emberek vagyunk társas lények, az állatvilágban is többé-kevésbé tetten érhető ez a jelenség. Dánia partjainál egy olyan magányos delfint figyeltek meg, amelyik különös módon próbálja kompenzálni a társak hiányát.

Egy magányos palackorrú delfinre figyeltek fel a kutatók a Balti-tengerben, Dánia partjainak közelében, Funen-szigettől délre. Az állat annyira vágyik a társaságra, hogy magában beszél, vagy úgy is mondhatnánk, hangosan gondolkozik.

A Delle-nek elkeresztelt állatot öt évvel ezelőtt látták először. Azért figyeltek fel rá, mert magányosan úszkált, nem tartozott semmilyen rajhoz. A kutatók leeresztettek egy mikrofont a vízbe, és 2022 decembere és 2023 februárja között felvették a Delle által kiadott hangokat, több mint tízezer hangot. Ezek között kattanások, sípok és hangkitörések voltak, amelyek gyakran a delfinek közötti agresszív interakciókhoz kapcsolódnak – írja a Gizmodo.

A delfinek társasági állatok, különféle kattanásokkal, nyikorgással és egyéb hangokkal csevegnek. Delfintársaság hiányában viszont Delle a kutatók által „önbeszédnek” nevezett módszerhez folyamodott. Bár Delle hangjainak természete nem volt egyértelmű, azonban van néhány példa arra, hogy más magányos delfinek, sőt bálnák is hangokat adnak ki anélkül, hogy a fajukhoz tartozó társaik hallanák.

„A fajtársak hiányában fellépő vokalizációk arra utalnak, hogy ezek a hangok akaratlanul is érzelmi jelként sugározhatnak, a közvetlen kommunikáción kívül más funkciókat is szolgálhatnak, vagy egyszerűen a delfinek belső szükségleteinek a társas interakció melléktermékei lehetnek” – írják a kutatók a Bioacoustic folyóiratban.

Hallgassa meg: 28 összetett hanggal beszélgetnek a 6 méteres kardszárnyú delfinek

Különös módon kommunikálnak a Ross-tengeri, vagyis C típusú kardszárnyú delfinek. Az ausztrál Curtin Egyetem vezette kutatás szerint a gyilkos bálnák legkisebb típusa 28 összetett hangot alkalmaz, köztük felpattanó-pulzáló hangokat és füttyöket, hogy így kommunikáljanak a családtagokkal.

Felvetődhet, hogy a delfin azért ad ki hangokat, hogy újra kapcsolatba kerüljön más állatokkal, azonban a kutatócsoport szerint ezúttal nem erről van szó. Delle körülbelül már három éve úszkált azon a helyen, ahol rögzítették a hangjait, és ez alatt az idő alatt nem láttak más delfineket a környéken, egyébként is ez a rész kívül esik a palackorrú delfinek szokásos elterjedési területén.

Delle ritka példája lehet annak, hogy a delfinek hogyan kezelik a magányt, bár az állat által hallatott hangok pontos természete továbbra sem tisztázott. Talán nevet, talán sikít, talán csak megpróbálja elvonni a saját figyelmét a magányáról. Az emberek is viselkedhetnek hasonlóan, beszélhetnek magukban, ha magányosak, azonban a kutatók szerint különösen óvatosnak kell lenni, amikor más, összetett kommunikációs rendszerrel rendelkező fajokról von le valaki következtetéseket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!