szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Oroszország bemutatta hétfőn a nyáron Jakutföldön megtalált 50 ezer éves mamutborjú mumifikálódott tetemét. A kutatók szerint ez a valaha volt legjobb állapotban megtalált mamut.

A Janának elnevezett mamutbébit Jakutföld fővárosában, Jakutszkban, a szövetségi egyetemen mutatták be tudósoknak. „Mindnyájunkat meglepett az állat kivételesen jó állapota: a feje, törzse, füle, szája hiánytalanul megmaradt, és nincsenek látható károsodások vagy elváltozások” – magyarázta a közlemény szerint Anatolij Nyikolajev, az egyetem rektora.

Jana az egyetem szerint

feltehetően a legjobb állapotban fennmaradt mamutmaradvány a világon,

180 kilogrammot nyom, 120 centiméter magas és legalább két méter hosszú. Az egyedülálló felfedezés lehetővé teszi a mamutok egyedfejlődésének, alkalmazkodó képességeiknek, élőhelyük őskörnyezettani feltételeinek és más szempontoknak a tanulmányozását – tette hozzá a rektor.

A mamutborjú maradványa
AFP

Tanulmányokat terveznek folytatni annak kiderítésére, hogy Jana pontosan milyen idős korában pusztult el. Eddig becslés szerint egy éves volt, vagy annál valamivel idősebb. Az 50 ezer éves maradványt a batagajkai kutatóállomás területén fedezték fel, ahol korábban már találtak őskori állatmaradványokat. A Jeges-tengerrel határos, Magyarországnál 33-szor nagyobb távoli szibériai területen a permafroszt (állandó fagy) hatalmas fagyasztóként működik, és épen megőrzi az őskori állatok tetemét, mindenekelőtt a mamutokét. Az elmúlt években a batagajkai állomáson egy őskori ló, illetve egy bölény maradványait, valamint egy lemming múmiáját találták meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!