szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

December 28-án új korszakba lépnek elektronikai eszközök az Európai Unióban. Mostantól kizárólag egységes töltővel lehet értékesíteni megannyi készüléket.

Hagyjuk a rendetlen kábeleket 2024-ben – ezzel az üzenettel búcsúszik az évtől közösségi csatornáin az Európai Parlament. A bejegyzésben felidézik, december 28-ától egységes, USB-C típusú töltőcsatlakozóval lehet csak értékesíteni az Európai Unió területén a mindennapok során használt elektronikai eszközök javát. Minden gyártónak ilyen portot kell beépítenie a legfeljebb 100 W teljesítményű, vezetékesen tölthető új

mobiltelefonokat, táblagépeket, digitális fényképezőgépeket, fej- és fülhallgatókat, hordozható játékkonzolokat, hangszórókat, e-könyv-olvasókat, billentyűzeteket, egereket, hordozható navigációs rendszerek.

A gyorstöltést támogató összes készülék esetében azonos lesz a töltési sebesség, a felhasználók így bármilyen kompatibilis töltővel ugyanolyan gyorsan fogják tudni feltölteni eszközeiket.

A laptopok tölthetőségét 2026. április 28-áig kell követelményekhez alakítani.

A fogyasztóknak így egyetlen eszközre lesz szükségük a hordozható elektronikus eszköz legtöbbjének töltéséhez, a töltők pedig alkalmazhatók lesznek új berendezések vásárlása esetén is.

Azt hiszi, pénzkidobás drágább USB-C kábelt venni? Akkor nézze meg ezeket a röntgenképeket

Tízezrekbe is kerülhet egy márkásabb USB-C kábel, viszont ennek az árnak a töredékéért, már egy-kétezer forintért is lehet ilyen kiegészítőt kapni. Hogy mi köztük a különbség (az áron kívül), azt röntgenképek leplezik le.

A nagy okostelefon-gyártók közül a változás leginkább az Apple-t érintette – több iPhone-modellt utoljára pénteken lehet megvásárolni az EU-ban –, a többiek jellemzően már korábban teljesen átálltak a C-típusú töltőkre.

Az indoklás szerint a 2022-es döntés a felhasználók pénztárcája és a környezet érdekében született. Az uniós várakozás szerint a meglévő töltőiket így többen tovább használják majd. A felesleges töltőváltást elkerülve a vevők összességében akár 250 millió eurót is megtakaríthatnak évente. Arról nem is beszélve, hogy az Európai Unióban évente mintegy 11 ezer tonna elektronikus hulladék keletkezik az elhasználódott vagy lecserélt töltőkből, amelyek mennyisége így csökkeni fog.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!