szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Hosszabb és biztonságosabb repülést ígérnek azok a drónok, amelyeket önellenőrző idegrendszerrel szerelnek fel. Persze nem pont olyan megoldásról van szó, mint amilyen az emberi idegrendszer, az ötletet mégis ez adta a fejlesztéshez.

Piackutató cégek előrejelzései szerint a drónok globális piaca 2030-ra elérheti az 54,6 milliárd dollárt, a kereskedelmi szektor pedig 7,7 százalékos összetett éves növekedési ütemmel nő. Ezeket az adatokat figyelembe véve nem meglepő, hogy intenzív kutatás és fejlesztés folyik ebben a szektorban.

Az egyik ilyen újdonság a teherszállító drónokat érinti, amelyeknek van egy régi korlátjuk: rendszeresen le kell szállniuk, hogy a földi személyzet biztonsági ellenőrzést végezhessen. A Southamptoni Egyetem kutatói azonban egy olyan megoldással kísérleteznek, amelyik lehetővé teszi, hogy a drónok figyelemmel kísérjék saját szerkezeti állapotukat, csökkentve ezzel az időigényes leállásokat.

A kutatók egyfajta „idegrendszert” készítettek a drónok számára. Optikai szálakról van szó, amelyek figyelik a testben keletkezett feszültségeket, nyúlásokat, mechanikai problémákat, valahogy úgy, ahogyan az idegek is közvetítik az információkat az emberi testben. A rendszer valós idejű információkat küld vissza fény – nem pedig elektromosság – felhasználásával, amivel elkerülhetők a rádiófrekvenciák okozta interferenciával kapcsolatos problémák, ami az elektronikus rendszerek egyik hátulütője.

YouTube/Southamptoni Egyetem

A megfigyelő rendszer az „optikai foltoknak” nevezett technikán alapul, ahol konkrét képeket vetítenek ki az észlelt nyúlások és feszültségek alapján. Ezután mesterséges intelligencia alapú algoritmusok elemzik ezeket a mintákat, hogy felmérjék a lehetséges károkat, és figyelmeztetik a személyzetet, ha problémák merülnek fel.

A kezdeti tesztrepülések ígéretesek voltak. Az adatok azt mutatták, hogy a száloptikás technológia jelentősen meghosszabbíthatja a repülés időtartamát azzal, hogy csökkenti a kézi ellenőrzések szükségességét. A kutatók célja, hogy a megoldásuk már jövőre kereskedelmi forgalomba kerülhessen.

Drone with nervous system trialled by scientists | University of Southampton

Scientists are testing a drone fitted with its own ‘nervous system’ which can keep it operating in the sky for longer. Experts at the University say the system, made of optical fibres, reduces the frequency it needs to land for inspection. The system makes drones more efficient by continuously monitoring its structural health just like nerves in the body.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!