Megkongatták a vészharangot, ezt mindenkinek tudnia kell, aki Windows 10-et használ
Biztonsági szakemberek figyelmeztetnek: nem érdemes várni a Windows 10 támogatásának kivezetéséig, már azt megelőzően célszerű meglépni a digitális rendszerváltást. Ennek oka pedig a biztonság.
Ma már tudjuk: nem így lett. 2021-ben megjelent a Windows 11, ami példátlanul szigorú hardverkövetelményekkel bír, elzárva a rengeteg, még korszerűnek mondható, a Windows 10-et futtató eszközt a frissítés lehetőségétől. És rövidesen az is kiderült, hogy az egykoron utolsónak titulált Windowsnál elindult a visszaszámlálás, így a már említett októberi dátumot követően semmilyen frissítés nem érkezik majd a rendszerhez. (Legfeljebb ha fizet, de akkor is csak egy évet nyer.)
Ez pedig baj. Az ESET kiberbiztonsági vállalat szakemberei már meg is kongatták a vészharangot, hogy a Windows 10-felhasználók váltsanak 11-re (ha tudnak), vagy Linuxra – annak érdekében, hogy elkerüljék a „biztonsági fiaskót”.
Mint a Bleeping Computer kifejti, a cég sürgeti a Windows 10-felhasználókat, hogy ne várjanak októberig, váltsanak másra. Ha ezt nem teszik meg, jelentős biztonsági kockázatokkal kell szembenézzenek, és sebezhetőkké is válnak a kibertámadásokkal szemben, de adatvesztés is előfordulhat.
2025-ben véget ér a Windows 10 támogatása, de a történelemben először bárki vehet egy év extra védelmet a számítógépéhez, ha még nem akar – vagy nem tud – a Windows 11-re frissíteni.
Valamennyi újonnan felfedezett biztonsági rés már örökké ott tátong majd a Windowsban, amit a rosszindulatú felek bizonyára az első pillanattól kezdve árgus szemekkel követnek majd. És mivel még mindig rendkívül népszerű a Windows 10 – toronymagasan ez a legnagyobb piaci részesedéssel rendelkező Windows –, egy remek céltábla is lesz a kiberbűnözők számára.
„A helyzet sokkal veszélyesebb, mint amikor a Windows 7 támogatása 2020 elején véget ért” – magyarázza Thorsten Urbanski, az ESET biztonsági szakértője. Megjegyzi: 2019 végén már csak a felhasználók körülbelül 20 százaléka használta a Windows 7-et, a Windows 10 részesedése ekkor már 70 százalék felett volt. „A jelenlegi helyzet rendkívül veszélyes, és a kiberberbűnözők is jól ismerik ezeket a számokat. Már várják, hogy a támogatás véget érjen” – húzza alá.
Ami a konkrét számokat illeti, a legutóbbi, decemberi Statcounter-adatok szerint a Windows 10 még 0,9 százalékkal növelni is tudta az előnyét (62,73%) a Windows 11-gyel szemben, ami csupán 34,1 százalékos részesedést tudhatott magáénak. 10 hónap alatt meglepő lenne, ha ebben számottevő változás történne.
A Microsoft nemrégiben aláhúzta: hiába az időről időre felröppenő pletykák, a Windows 11 rendszerekövetelményeiből nem engednek.
Bár sokan várják, hogy a Microsoft lazítson a Windows 11 rendszerkövetelményein, a vasszigor eltörléséről szóló hírekből semmi nem igaz.
Márpedig a dolgok jelen állása szerint nem sokat tudnak tenni azok, akik nem tudják Windows 11-re frissíteni a gépüket: vagy vesznek új számítógépet, ami már támogatja, vagy megbarátkoznak valamelyik Linux-disztribúcióval. Ez azonban tanulást igényel, mert a legtöbb dolgot hiába keresi megszokásból, és sok széles körben használt szoftver sem fut rajta – a Microsoft Office mellett az Adobe programjai sem használhatók, csak azok nyílt forráskódú alternatívái.
A Windows 10 természetesen működni fog tovább; ugyanúgy elindul és teszi a dolgát, mint korábban, de a fentebb részletezett okokból biztonsági szempontból aggályos lesz a használata.
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.