szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A jövőben egy új feladatkörrel is bővülhetnek a jelenleg tudományos kísérletek elvégzésére használt űrállomások: gyártórészlegek működhetnek bennük. Mindezt a 3D-nyomtatás tökéletesítése teszi lehetővé.

Jelenleg minden olyan alkatrészt és eszközt, amit az űrben kell használni, a Földön gyártanak le. Mindez azt jelenti, hogy rakétával kell eljuttatni azt a világűrbe, ami nemcsak költséges, de veszélyes folyamat is, hiszen minden rakétaindítás komoly kockázatokat rejt magában. Ezt a problémát orvosolandó a Glasgow-i Egyetem mérnökei egy új 3D-nyomtatási rendszert fejlesztettek ki, amely képes leküzdeni a mikrogravitáció és az űr vákuumja által jelentett kihívásokat – írja az Interesting Engineering.

A hagyományos 3D-nyomtatókkal ellentétben, a fejlesztés egy speciális szemcsés anyaggal nyomtat, amit úgy terveztek meg, hogy tökéletesen működjön az űrben: probléma nélkül képes még mikrogravitációban is áramlani, ami biztosítja a megbízható nyomtatást. A fejlesztést egy olyan repülőgépen tesztelték sikeresen, ami a mikrogravitációs környezetet hivatott szimulálni.

University of Glasgow

Gilles Bailet, az egyetem tudósa szerint a hagyományos 3D-nyomtatókban a nyomtatásra használt szálak gyakran eltörnek vagy elakadnak a mikrogravitációban és a vákuumban, ami komoly fejtörést okozott a kutatók számára. Az új megoldás azonban állja a sarat, így a segítségével közelebb kerülhet az emberiség ahhoz, hogy valóra váljon az űrgyártás.

A szakemberek szerint első körben gyógyszereket, például inzulint állíthatnak elő az űrben. A korábbi kutatások azt mutatták, hogy a mikrogravitációs környezetben nőtt kristályok gyakran nagyobbak és egységesebb szerkezetűek, mint a földiek. Ennek köszönhetően olyan inzulin állítható elő, ami kilencszer hatékonyabb a mostaninál, ez pedig lehetővé tenné, hogy a cukorbetegek háromnaponta szúrják magukat, ne pedig naponta háromszor.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!