szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A WASP-127b jelű exobolygó nagyjából 500 fényévre van a Földtől, a csillaga pedig olyan hatással van rá, hogy az eddig ismert legerősebb szelet hozta létre a bolygó felszínén.

Az úgynevezett Beaufort-skála szerint egy 9 km/h-s széllökés az enyhe szél kategóriájába sorolható. Nem különösebben veszi észre az ember, kerékpározás közben pedig legfeljebb némi kellemetlenséget jelent, ha épp menetiránnyal ellentétes irányba fúj. A német Göttingeni Egyetem tudósai nemrég egy távoli exobolygó, a forró Jupiterek családjába tartozó WASP-127b szélsebességét mérték meg, és szintén 9 jött ki. Csakhogy a sebességét nem km/h-ban, hanem km/s-ban lehet mérni. Mindez azt jelenti, hogy a felszínen

32 400 km/h sebességgel fúj a szél.

Ez olyan magas érték, hogy a Beaufort-skála sem tudja értelmezni. Milyen kellemetlen lenne ilyen szélben biciklizni.

Komolyra fordítva a szót: ilyen szélerősség nemcsak a Földön, de még a Naprendszerben sem fordul elő. Ez a hangsebesség 28-szorosának felelne meg, ha a bolygónk felszínén lenne. A legerősebb szél a Naprendszerben a Neptunuszon van, ám még az is eltörpül a WASP-127b-hez képest: ott csupán 0,5 km/s-mal, vagyis 1800 km/h-val lehet számolni.

Egy rapper azzal henceg, hogy megvásárol egy bolygót, de van itt egy kis bökkenő

A WASP-127 b több mint 500 fényévre van a Földtől. De nem a távolság miatt nem lehet megvenni.

A bolygó több mint 500 fényévre van a Földtől, és bár nagyobb mint a Jupiter, a tömege jóval kisebb. Ez annak köszönhető, hogy olyan közel van a csillagához, hogy az felfújja az égitest légkörét. Ennek köszönhetően viszont amikor elhalad előtte, a fény áthalad a légkörön, így a kutatók láthatják, hogy mely kémiai elemek nyelték el a fényt. Ez segít abban, hogy a légkör összetételét elemezzék – írja az IFLScience.

A kutatók az Európai Déli Obszervatórium Very Large Telescope-ját használták a megfigyeléshez, ami alapján kiderült, hogy vízgőz és szén-monoxid van a légkörben. A két jelnél azonban olyan változásokat észleltek, mintha az egyik gyorsan közeledne, a másik pedig gyorsan távolodna a Földtől. Mindez arra utalt, hogy extrém erős szél lehet a felszínen. Az erről szóló tanulmány az Astronomy & Astrophysics című tudományos lapban jelent meg.

Mivel a bolygó kötött keringésű, így mindig ugyanazon oldala van a csillaga felé. Emiatt az egyik oldalán állandó nappal, míg a másikon örök éjszaka uralkodik. Ez hőmérséklet-különbséget hoz létre az egyenlítőnél, valamint azon a határon, ahol a nappal és az éjszaka elválik egymástól.

A kutatók szerint mindez azt mutatja, hogy a bolygónak összetett időjárási rendszere van.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!