Óriási orvosi siker: két hónapja él génmódosított sertésvesével egy amerikai nő, és jól érzi magát

Áttörést jelenthet a xenotranszplantációban annak az amerikai nőnek az esete, akit még 2024 novemberében műtöttek meg New Yorkban, hogy génmódosított sertésvesét kapjon. Hamarosan Alabamába is hazatérhet.

  • HVG HVG
Óriási orvosi siker: két hónapja él génmódosított sertésvesével egy amerikai nő, és jól érzi magát

Az 53 éves amerikai nő, Towana Looney lett a világon a harmadik olyan ember, aki egy génmódosított sertésvesét kapott. Korábban ugyanis kiderült: miután egyik veséjét édesanyjának adta, a terhessége során magas vérnyomás alakult ki nála, ami tönkretette a maradék szervét. Emiatt az egyetlen megoldás a transzplantáció maradt.

Ez azonban nem volt egyszerű folyamat, a szervezete miatt ugyanis egy az egymillióhoz volt az esélye, hogy megfelelő donorszervet találjanak neki. Végül kiderült, ő lehet a világon a harmadik ember, aki megkaphat egy génkezelt sertésvesét.

A nő – aki 2017 óta volt a várólistán – 2024 novemberében esett át az úttörő beavatkozáson. A xenotranszplantáció sikerének kulcsa az, hogy génszerkesztéssel az állati szerveket a lehető legkompatibilisebbé tegyék a szakemberek az emberi testtel. Looney esetében az orvosi csapat korábbi kutatásokra tudott építeni, így a megkapott vesén 10 génmódosítást hajtottak végre.

A két korábbi, génmódosított vesét kapó beteg, Rick Slayman és Lisa Pisano a műtétet követő két hónapon belül meghalt. Slayman esetében nem volt közvetlen kapcsolat a beültetés és a halálozás között, míg Pisanónak más egészségügyi problémái is voltak, ami miatt a vesét néhány héttel később el kellett távolítani.

Meghalt a második ember, akibe egy sertésvesét ültettek be

Bár a transzplantáció sikeres volt, egyéb okokból később el kellett távolítani a sertésvesét abból a páciensből, akin másodjára végeztek el ilyen operációt a világon.

Looney műtéte sikeres volt, és 11 nappal a beavatkozás után már haza is engedték, ugyanakkor az orvosok szorosan követték az állapota alakulását. A nő állapota azóta is megfelelő, így elképzelhető, hogy hamarosan hazatérhet majd Alabamába – számolt be róla az Associated Press.

Robert Montgomery, a műtétet végző csapat vezető sebésze szerint voltak ugyan a kilökődésre utaló jelek a műtét után, ám ezt sikerült időben kezelni, köszönhetően azoknak a tapasztalatoknak, amiket a korábbi kutatásokból sikerült levonni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.