szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Űrhajót is cserél a NASA annak érdekében, hogy valamivel hamarabb hazatérhessenek azok az asztronauták, akik még a Boeing űrkapszulájával érkeztek a Nemzetközi Űrállomásra (ISS).

A Boeing Starliner űrhajója – több éves késéssel, számos halasztást követően – 2024 júniusában teljesítette első emberes küldetését, és indult el a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). Az űrhajó azonban nem volt mentes a problémáktól, a fúvókákkal és más rendszerekkel is problémák támadtak.

Az egyhetesre tervezett út így fokozatosan hosszabbodott, míg a két űrhajós – Suni Williams és Butch Wilmore – az ISS vendégszeretetét élvezték, és természetesen egy pillanatig sem voltak veszélyben. Végül augusztusban az a döntés született, hogy biztonsági megfontolásbó a Starliner önállóan, az űrhajósok nélkül indul vissza Földre. Az űrhajó sikerrel hajtotta végre a műveletet, míg az űrhajósok az ISS normál személyzetváltásával, a rivális SpaceX Dragon űrkapszulájával térhetnek majd vissza.

Ennek a gyakorlati kivitelezése (eddig) úgy nézett ki, hogy szeptemberben kettővel kevesebb asztronauta érkezett az ISS-re, így helyet hagyva a visszainduláskor a Starliner űrhajósainak. (A visszatérés eredeti időpontja február lett volna, de ez műszaki okokból már áprilisra tolódott.)

Majd jött Donald Trump.

Időközben a Földön is történt némi változás: hivatalba lépett Donald Trump megválasztott amerikai elnök, aki a jelek szerint politikai hasznot próbál húzni a dologból azzal, hogy „megmenti” a Starliner asztronautáit. Ő ugyanis úgy véli, a Biden-adminisztráció „magára hagyta” az űrben a Starliner űrhajósait.

A Hold kukázva, irány a Mars? Mi lesz Trump ígéretéből, már 2028-ban emberek mehetnek a vörös bolygóra?

Miközben a holdra szállással is egyre inkább küszködik a NASA, Donald Trump – és a hozzá közel álló Elon Musk – egyre inkább a Mars felé kacsintgat. Bemondani azonban könnyebb, mint megcsinálni, rengeteg megoldandó kérdés van technológiai és pénzügyi téren is.

Ezért meg is kérte Elon Muskot, a SpaceX alapító-vezérigazgatóját, hogy „hozza vissza a két bátor űrhajóst” – a NASA pedig az Ars Technika neve elhallgatását kérő forrása szerint már dolgozik is a dolgon. Az asztronauták március 19-én térhetnek vissza, nagyjából két héttel hamarabb a normál ütemtervnél – miközben akkor már 9 hónapja lesznek az űrben.

Ehhez a SpaceX-nek űrhajót is kell cserélnie, és ehhez az űrhajók indítási ütemtervét is át kell rendezni némileg – sőt, a cég állítólag nem is azzal indítja el a Crew 10 legénységét, mint eredetileg tervezte. Ennek oka, hogy a SpaceX új űrhajója a cég szerint nem lesz indításra kész április végéig.

Az új legénység indítása egy korábban használt Dragonnal március 12-én történhet, és egy héttel később indulhat vissza a Crew 9. Fedélzetén a két Starliner-űrhajóssal is.

A Gizmodo megjegyzi: bár a Boeing-űrhajó legénységének valóban nem volt szerencsés útja az űrbe, senki nem „hagyta” őket az űrben, és nincs is szükség a gyorsított megmentésükre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!