Megfejtették, miért élhetett 117 éves koráig a világ volt legidősebb embere
Maria Branyas Morera túlélt két világháborút, a spanyol polgárháborút, a spanyolnáthát és a koronavírus-járványt is. Katalán kutatók a DNS-ét és a mikrobiomát vizsgálva jutottak igen fontos eredményre.
HVG
Bő fél évvel ezelőtt, 2024 augusztusában halt meg a világ akkori legidősebb embere. Maria Branyas Morera, aki 1907-ben született az Egyesült Államokban, túlélt két világháborút, a spanyol polgárháborút, a spanyolnáthát és a koronavírus-járványt is, 117 éves korában halt meg. Amikor megkérdezték tőle, hogy szerinte mi lehet a hosszú élete titka, a „szerencsének és a jó genetikának” tulajdonította, hogy megérte a 100 évnél is idősebb kort. Most úgy tűnik, igaza volt.
A Barcelonai Egyetem kutatói még Branyas halála előtt vettek mintát a mikrobiomából, hogy annak összetételét, valamint a nő DNS-ét is vizsgálják. A szakemberek a vizsgálat során megállapították, hogy az általa örökölt géneknek köszönhetően lehetővé vált a sejtjei számára, hogy a valós koránál mintegy 17 évvel fiatalabbnak érezzék magukat – számolt be róla a The Guardian. Manel Esteller, a vizsgálatot vezető tudós csapatával emellett azt is megállapította, hogy Branyas bélmikrobioma
egy csecsemő mikrobiomának felelt meg.
A vizsgálat szerint a nő idős korában leginkább olyan egészségügyi problémáktól szenvedett, mint az ízületi fájdalmak és a halláskárosodás.
Esteller szerint a Branyason végzett vizsgálat az eddigi legteljesebb kutatás egy olyan emberről, aki elérte a 110 éves kort, és néhány lehetséges magyarázatot ad a más emberek által megért hosszú élettartamra is.
Az öregedő társadalmak egyik komoly problémája a demenciás esetek növekvő száma. Sajnos erre az összetett tünetegyüttesre nincsen gyógymód, éppen ezért fontos a megelőző stratégiákra koncentrálni. Spanyol kutatók egy olyan élelmiszerfajtát tettek tüzetesebb vizsgálatok alá, amelynek a demenciára gyakorolt hatásával kapcsolatban korábban ellentmondó eredmények születtek.
A szakemberek szerint a világ korábbi legidősebb embere az életmódjával is jelentősen hozzájárult a genetikai adottságai megtámogatásához. Ezek közé tartozik például az, hogy egész életében „mediterrán diétát” folytatott, amiben naponta három joghurt elfogyasztása is szerepelt. Emellett nem ivott alkoholt és nem dohányzott, sokat sétált, valamint a családjával és szeretteivel vette körül magát, ami láthatóan segítette őt abban, hogy elkerülje mind a fizikai, mind a szellemi hanyatlást, amely megrövidíthette volna az életét.
A kutatók szerint Branyas a legjobb példa arra, hogy az öregedéssel nem kell, hogy egyre több betegség gyötörje az embert.
Branyas 2023 januárjában a 118 éves Lucile Randon francia apáca halála után vált a világ legidősebb emberévé. A LongeviQuest szerint a világ legidősebb embere jelenleg a 116 éves brazil Inah Canabarro Lucas.
2021 óta az 55 fontos csúcsról 10 fontra csökkent a Wizz Air részvényeinek árfolyama, a befektetők az elmúlt 15 céges jelentésből 13-ra negatívan reagáltak. A magyar gyökerű légitársaság életét a háborúk és az olajárak sem könnyítették meg, de a mélyrepülésben a menedzsment is szerepet játszott Bukta Gábor, a Concorde elemzője szerint.