14 nap után elnémult a Firefly holdszondája, a cég szerint minden feladatát teljesítette a szerkezet
Teljesítette kéthetes küldetését, és összesen 119 GB tudományos adatot küldött vissza a Földre a Blue Ghost holdszonda. A zord holdi éjszaka beköszönte után végleg leállt.
HVG
Miután egy teljes holdi napot töltött a Holdon, vasárnap 19:15-kor utoljára küldött üzenetet a Földre a Firefly Aerospace holdszondája, a Blue Ghost – írja a Gizmodo.
Ez volt a privát vállalat első kereskedelmi célú leszállóegysége, mely még március 2-án landolt a Holdon, a Mare Crisium (Válságok tengere) nevű területen. A tökéletes érkezést követően a szonda munkához is látott, és 14 napon át végzett felszíni méréseket a fedélzetén lévő műszerek segítségével. Ezen időszak alatt összesen 119 GB adatot küldött vissza a Földre.
A Blue Ghost számára ez a két hét volt a maximum, mivel nem arra tervezték, hogy túlélje a fagyos holdi éjszakát. Mint Will Coogan, a küldetés főmérnöke kiemelte, „nem létezik olyan, hogy könnyű holdraszállás, pláne első próbálkozásra”.
A Firefly Aerospaces holdszondája, a Blue Ghost a holdi napnyugta alatt
Firefly Aerospaces
A szonda fedélzetén összesen 10 NASA-műszer utazott, melyek célja a holdfelszín vizsgálata, valamint az adatgyűjtés volt; ezek a jövőbeni emberes küldetéseket segíthetik. Ilyen a GPS-jelek használata a Holdra induló küldetéseknél, valamint az, hogy a hajtóművek sugara milyen hatással van a holdfelszínre.
Mint a Gizmodo megjegyzi, a holdi éjszaka beköszönte után még öt órán át működött a szonda, mielőtt búcsút vett volna a küldetés mögött álló csapattól. A Blue Ghost állítja: 100 százalékban teljesítette a szonda a kitűzött célokat. A cég tervei között szerepel, hogy ezentúl minden évben indítsanak egy küldetést a Holdra.
Veszélyt jelent a német demokráciára az alkotmányvédelmi hivatal hároméves vizsgálódásai alapján a szélsőjobboldali AfD, a betiltása azonban közel sem biztos, és visszafelé is elsülhet. Kik az igazi és kik a papírnémetek a párt szerint?