szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Megszilárdította dominanciáját a félvezetőiparban a kaliforniai székhelyű Nvidia – derül ki a TrendForce új, a tavalyi évet összegző jelentéséből. A globális félvezetőipar robbanásszerű növekedést ért el 2024-ben, és ez elsősorban a mesterséges intelligenciának, pontosabban a MI-alkalmazásokhoz használt processzoroknak köszönhető.

Óriási számokkal operál a TrendForce elemzése: a 10 legnagyobb chipfejlesztő közel 250 milliárd dollárt keresett tavaly, és ami még érdekesebb: ennek az összegnek nagyjából a fele az Nvidiát illette. Az említett bevétel összességében 49 százalékos növekedést jelent az előző évihez képest, viszont az Nvidia esetében ez a változás 125 százalékos. A növekedés hátterében egyébként a mesterséges intelligencia GPU-k, a hálózati processzorok, az adatközponti CPU-k, valamint a kliens PC-k iránti megnövekedett kereslet áll.

Az Nvidia számai annyiban is érdekesek, hogy övé a bevételek 50 százaléka, azaz egyértelművé vált a dominanciája az iparágban, vagy ahogyan a TrendForce mondja: a fél piacot irányítja. A bevétel-növekedés hajtóerejét egyébként a Hopper architektúrájú H100-as, H20-as és H200-as GPU-k jelentették, mivel a Blackwell-alapú GPU-k csak a negyedik negyedévben kerültek piacra. Mivel idén nagy kereslet várható ezek iránt, és mivel drágábbak, mint a Hopper GPU-k, az Nvidia még nagyobb bevételekre tehet majd szert.

TrendForce

A top 5-ös lista második helyén a Qalcomm áll. 34,86 milliárd dollár volt a bevétele, ami 13 százalékos éves növekedést jelent. Ez elsősorban okostelefonokból, az autóiparból és a PC-kből származott. A Qualcommot a Broadcom követi. Félvezető egysége 30,64 milliárd dollárt hozott, ami nyolcszázalékos növekedést jelent 2023-hoz képest. A mesterséges intelligenciával kapcsolatos termékek a bevételek több mint 30 százalékát tették ki.

A negyedik hely az AMD-é: a bevétele 25,79 milliárd dollár volt, ami 14 százalékos növekedést jelent. Szerverüzletága vitte a prímet: 94 százalékkal nőtt, megszilárdítva a vállalat pozícióját az adatközpontokban és a felhő alapú számítástechnikában. Az AMD-t a MediaTek követi, 16,52 milliárdos bevétele 19 százalékos éves növekedést jelent. A MediaTek legfőbb területei az 5G okostelefonok, az energiatakarékos chipek és a mesterséges intelligenciával kapcsolatos termékek.

Ami az idei évet illeti: a TrendForce szerint a félvezetőgyártás előrehaladása tovább növeli az MI számítási teljesítményét, és lesznek új nagy nyelvi modellek is. Az olyan nyílt forráskódú modellek pedig, mint amilyen a DeepSeek, csökkenthetik a mesterséges intelligencia bevezetésének költségeit, ezzel felgyorsítják a folyamatot, amely során a mesterséges intelligencia a szerverekről a személyes eszközökre költözik. Ez az elmozdulás a félvezetőipar következő fő növekedési hajtóerejeként határozza meg a MI-chipeket.

A TrendForce azt is kiemeli, hogy a mesterséges intelligencia által vezérelt csúcskategóriás lapkák hatalmas tőkebefektetést és élvonalbeli technológiát igényelnek, ami komoly belépési korlátokat állít fel, és megerősíti a piaci konszolidációt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!