szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Mintha csak Black Friday lenne az Egyesült Államokban, úgy lepték el az Apple üzleteit a vásárlók. A vásárlók egyszerűen félnek a most bejelentett vámtarifákkal járó áremelkedéstől.

Trump vámháborúja
2025. április elején az „America first” jegyében gyakorlatilag az egész világgal szemben száz éve nem látott, brutális „viszontvámokat” jelentett be Donald Trump. Az amerikai elnök lépése nyomán világszerte összeomlottak a tőzsdék, és durván megnőtt egy globális vámháború esélye. Cikksorozatunkban a Trump-vámok hatásait mutatjuk be.
Friss cikkek a témában

Teljes a bizonytalanság a világgazdaságban, a regnáló amerikai elnök bejelentett vámintézkedéseinek hatását egyelőre nehéz felmérni. Bezuhantak a tőzsdék, mindenki kapkod, és az átlagember számára annyi már bizonyos, komoly áremelkedésekre lehet számítani az importtermékek vámja miatt. Ez lehet az oka annak, hogy a múlt héten az amerikai iPhone-eladások messze meghaladták a tavalyi év hasonló időszakát, sőt, még a Black Friday idején tapasztaltakat is.

A Bloomberg neves Apple-szakértője, Mark Gurman szerint a vásárlók az esetleges áremelések előtt akarnak még iPhone-t venni, hiszen tudják, az új tarifák szinte minden olyan országot sújtanak, ahol az Apple gyártja termékeit, és a vámok jelentős hatással lesznek az Apple ellátási láncára. A tarifák egyébként 20 százaléktól 46 százalékig terjednek az Apple globális gyártóközpontjaiban. Indiát, ahol az Apple egyre gyakrabban gyárt iPhone-okat és AirPodsokat, 26 százalékos vám sújtja, míg az AirPodsokat, iPadeket, Apple Watchokat és Maceket gyártó Vietnámra 46 százalékos illeték vonatkozik.

Az Apple is újratervez Trump vámjai miatt, így kerülné el a durva drágulást

34 helyett 10 százalék vám: Kínából Brazíliába helyezné át egyes készülékei gyártását az Apple, hogy így kerülje el a súlyos vámokat. Ez nem teljesen új terep az Apple-nek, de részleges megoldást jelenthet az amerikai piac kiszolgálására.

Ami jó hír, hogy az Apple rövid távon megtette a szükséges lépéseket a tarifahatás ellensúlyozására és az áremelések elhalasztására, legalábbis néhány hónapra. Az persze az Apple-re is negatív hatással van, hogy a vámtarifák nemcsak Kínát érintik, hanem azokat az országokat is, amelyek felé az Apple elmozdult, éppen a kínai gyártástól való függés csökkentése érdekében.

Gurman úgy véli, hogy az Apple kombinált stratégiát fog követni e hatások mérséklésére. Mindenekelőtt nyomást fog gyakorolni a beszállítóira, hogy kedvezőbb árakat határozzanak meg, emellett a vállalat magára vállalhatja a többletköltségek egy kis részét, illetve áthelyezné a termelés egy részét olyan országokba, amelyeket kevésbé érintenek a tarifák. A Wall Street Journal például úgy tudja, hogy az Apple növelné az iPhone-ok Indiából történő importját, mivel a vám itt kisebb lesz, mint a Kínából származó importé (26% vs. 54%). Azonban ezekben az országokban nem lesz egyszerű a gyors termelésnövelés, különösen a Pro-szintű eszközök esetében.

Aki időt nyer, az életet nyer – e mondás jegyében az Apple még a tarifa-határidő előtt felhalmozott iPhone-okat és más termékeket az Egyesült Államokban, ugyanis az itt lévő egységek mentesülnek a vámok alól, amelyek hivatalosan április 9-én lépnek hatályba. A The Times of India például beszámolt arról, hogy március utolsó hetében öt iPhone-okkal és egyéb eszközökkel teli repülőgép repült Indiából Amerikába. Ez a készletezés lehetővé teszi az Apple számára, hogy ne emeljen az árain, illetve majd csak akkor emeljen, amikor ősszel bemutatja az új modelljeit, így a vásárlók ezt a változást majd az új hardverekkel kötik össze.

Apple

Az mindenesetre nyitott kérdés marad, tényleg hajlandó lesz-e az Apple addig lenyelni a veszteségeket, ugyanis az ismert Apple-elemző, Ming-Chi Kuo számítása szerint, ha nem emel árat, akkor a teljes bruttó haszonkulcs jelentősen, 9 százalékról 8,5 százalékra csökkenhet a költségeket jelentősen megemelő tarifák miatt.

Óhatatlanul is felvetődik, hogy vajon ha az új tarifák ilyen jelentős hatással vannak a technológiai iparra, akkor az Apple áthelyezi-e a termést az Egyesült Államokba (ami eleve a tarifák célja volt). Szakértők szerint viszont erre kevés az esély. Egy ilyen művelet rengeteg pénzt és időt igényelne, és előfordulhat, hogy be sem fejeződne Donald Trump elnökségének vége előtt. 

Az Apple egyelőre nem kommentálta a tarifákat vagy a további terveit, de valószínűsíthető, hogy a cég most gőzerővel dolgozik azon, hogy kiszámítsa a várható hatásokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!