Darabokra tépheti a gravitáció a Tejútrendszer szomszédját
Japán kutatók szerint a Kis Magellán-felhő – galaktikus léptékben értendő – napjai meg vannak számlálva, a Nagy Magellán-felhő gravitációja ugyanis teljesen szét fogja tépni.
HVG
A japán Nagoya Egyetem csillagászai nemrég bizonyítékot találtak arra, hogy nagy változás zajlik a Tejútrendszer szomszédságában. A Science Alert azt írja, a galaxisunk körül keringő törpegalaxist, a Kis Magellán-felhőt (SMC) minden bizonnyal épp most tépi darabokra a nagyobb társának, a Nagy Magellán-felhőnek a gravitációs ereje.
A két objektum nagyjából 160 000 és 200 000 fényévre található a Tejútrendszertől, mindkettő gázban és fiatal csillagban gazdag galaxis. A két felhőt a Magellán-híd nevű képződmény köti össze, amit a két felhőben lévő több százmillió naptömegnyi hidrogén egy része alkot. A megfigyelések szerint ebben a mai napig végbemegy a csillagképződés.
A japán kutatók nemrég váratlan mintákat azonosítottak a hatalmas csillagok SMC-n belüli mozgásában. Ennek köszönhetően sikerült felfedni azokat a dinamikákat, amelyek segítenek alaposabban megérteni a galaxisok kölcsönhatását és fejlődését.
↓↓Please look at the related research paper below ↓↓ “Evidence of Galactic Interaction in the Small Magellanic Cloud Probed by Gaia Selected Massive Star Candidates” https://doi.org/10.3847/1538-4365/adb8de EurekAlert! https://www.eurekalert.org/news-releases/1079560
A The Astrophysical Journal Supplement Series című tudományos lapban megjelent eredmények eleinte annyira meglepőnek tűntek, hogy a csapat megkérdőjelezte a saját analitikai módszereit, a további vizsgálatok azonban megerősítették az eredmények hitelességét.
A Nagy Magellán-felhőben található WOH G64 a tudósok szerint hamarosan felrobbanhat, ám előtte még sikerült felvételt készíteni róla.
A kutatók több mint 7000 óriási csillagot tudtak nyomon követni a felhőkön belül. Azt találták, hogy ezek a galaxis mozgásával ellentétes irányba mozogtak: míg egy részük közeledett a Nagy Magellán-felhőhöz, más részük távolodott tőle. Ez a felfedezés meggyőző bizonyítékot szolgáltat azzal kapcsolatban, hogy a törpegalaxist épp széthúzza nagyobb társa gravitációja, ami végül az SMC pusztulásához fog vezetni.
Egy másik, szintén fontos felfedezés azt jelzi, hogy a Kis Magellán-felhő gázai nem forognak. Az olyan galaxisok, mint a Tejútrendszer esetében a csillagok és a gáz együtt forognak addig, amíg szét nem válnak, ám az SMC csillagai semmilyen forgási mintát nem mutatnak.
Ez azért jelentős, mert emiatt szükség lehet a Kis Magellán-felhő tömegére, valamint a Nagy Magellán-felhővel és a Tejútrendszerrel való kölcsönhatásaira vonatkozó számítások felülvizsgálatára, ami potenciálisan megváltoztathatja a galaxisok közötti háromtest gravitációs kölcsönhatással kapcsolatos ismereteket.
Leggyakrabban kiabálással, sértegetéssel, káromkodással és becsmérlő fenyegetéssel találkoznak a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet dolgozói, de előfordul, hogy a hozzátartozók vagy a betegek leköpik, megrúgják, fellökik vagy szexuálisan inzultálják őket – derül ki a dolgozókat érő erőszakról szóló kutatásból.