szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egyre több kamasz iszik egyre többet az európai országokban – ott ahol hiányzik a megfelelő jogszabályi védelem és terápiás segítség. Ahol mindezt komolyan veszik, rohamosan javulnak a statisztikák. Magyar kamaszok a kormányzati kocsmatámogatás árnyékában.

PULSE Projekt
A PULSE Projekt határokon átívelő újságírói együttműködés, amelynek keretében a HVG és az EUrologus csapata 12 másik európai szerkesztőséggel közösen dolgozik elemző és tényfeltáró cikkeken. A projekt az Európai Bizottság támogatásával jött létre.
Friss cikkek a témában

Péntek esti berúgás, ivóverseny, partirészegség, alkohol iskolába menetel előtt, szünetben és iskola után. Pálinkaivás virtusból, kihivásból, vagy beavatási szertartásokon.

Riasztóan változatos, hogyan isznak az európai kamaszok, a „belépési küszöb” meghökkentően alacsony: 12-13 éves alkoholfüggőket is kezelnek ott, ahol a fiatalkorúak szeszesital fogyasztása divattá vált – Dánia, Nagy-Britannia jár a szomorú statisztikák élén. A 15-16 éves korosztály már gyakorlott alkoholfogyasztónak számít több európai országban – dacára annak, hogy a legtöbb tagállamban 16 év alatt hivatalosan nem is lehet alkoholhoz jutni. Nem hivatalosan szinte mindenhol megkerülik a törvényeket. Az új, fiatal alkoholista-generáció megjelenése azon múlik, hogy milyenek a helyi szokások, az országos szabályozás és az ellenőrzés.

Magyarországon évek óta kongatják a szakmai szervezetek a vészharangot. A Hintalovon Alapítvány évek óta figyelmeztet a kockázatokra, a civilszervezet adatai szerint szilveszterkor minden tizedik detoxikálóban kerülő alkoholfogyasztó kiskorú volt. A magyar kamaszok 42 százaléka megy át alkalmanként alkoholos krízisen, ez az arány a 18 évnél idősebbeknél 14 százalékra csökken. A 15 évesek körében az ismétlődő alkoholfogyasztás eléri a 31 százalékot. Ezzel Magyarország a negyedik legveszélyeztettebb ország (Dánia, Litvánia és Ausztria mögött) – ami a kamaszkorúak alkoholizmusát illeti.

A kirívó negatív adatok nem meglepőek – Magyarországon a felnőttkorúak alkoholfogyasztása is rekordmagas. A helyzetet súlyosbítja, hogy a jelek szerint a kormány kifejezetten és szisztematikusan támogatja a szeszesitalok fogyasztását és forgalmazását. Meglepően elfogadóan és ösztönzően fogalmazott Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter legutóbbi is legutóbbi sajtótájékoztatóján is, amikor a most induló állami kocsmatámogatási programról kérdezték: „Heti egy pálinkától senkinek sem lesz semmi baja, az alkoholfogyasztás bizonyos mértékben egészséges is lehet”.

Váratlan bemondás a kormányinfón: tényleg semmi gondot nem okoz heti egy pálinka?

Gulyás Gergely a kormány által indított kocsmaprogram kapcsán arról beszélt a kormányinfón, hogy az alkohol bizonyos mértékben még egészséges is lehet, heti egy pálinkától pedig senkinek nem lesz baja. Mit mond erről Zacher Gábor és a WHO?

Az európai tagállamokban ezzel szemben nő a szigor az alkoholfogyasztással kapcsolatban és kiemelt figyelmet kap a fiatalkorúak védelme, illetve a már alkoholproblémákkal küzdő kamaszok terápiás támogatása. A gyors és határozott intervenció látványos eredményeket hoz. Izlandon csupán a kamaszok 8 százaléka érintett, Dániában viszont több, mint a fele. Dánia elrettentő példa, mert míg a skandináv országok statisztikái az európai átlagnál jobbak, a dánok a megengedő jogszabályok és a laza ellenőrzés miatt kilógnak a sorból. Dániában 16 év fölött már lehet alacsony alkoholtartalmú italokat vásárolni, a szesz errefelé tulajdonképpen életkortól függetlenül „kéznél van”. Norvégiában, Svédországban, Finnországban azonban épp a romló adatok miatt szigorú korlátozásokat vezettek be, csakúgy, mint Spanyolországban és Portugáliában. Itt a kamaszok negyedét fenyegeti az epizódszerű – havi egyszeri – alkoholfogyasztás.

Spanyolországban az elmúlt öt évben válságkezelő program indult kifejezetten a kiskorú védelme érdekében. Bár már másfél évtizede tilos 18 év alattiak számára alkoholt forgalmazni, ez a szigorítás nem nyújtott teljes védelmet, az alkoholfogyasztó tinik száma nem csökkent úgy, ahogy azt a prevenciós programok előirányozták. Ezért három évvel ezelőtt a köztéri alkoholfogyasztást is radikálisan korlátozták: olyan nyilvános terekben, ahol fiatalkorúak is jelen lehetnek (játszóterek, parkok, közintézmények, iskolák körzetében például), a felnőttkorúak sem fogyaszthatnak alkoholt. Nem lehet szeszesitalt vásárolni automatából, vagy olyan helyen és módon ahol a vásárló életkora nem ellenőrizhető. A kihágásokat szigorúan büntetik: az eset súlyosságától függően 600 eurótól 600 ezer euróig terjedő bírsággal sújtják azt a forgalmazót, aki fiatalkorúak számára ad el alkoholos tartalmú italt. Nem csak a forgalmazó, a szülők, szülői vagy tanári felügyelettel megbízott emberek is büntethetők, ha a felelősségükre bízott gyermek- vagy fiatalkorú alkoholt iszik. A szabálysértő kocsmák, szórakozóhelyek működését felfüggeszthetik az illetékes hatóságok, vagy végleg megvonhatják a működési engedélyüket.

Schwab Richárd: Ha egy kiadós ivással zárul a száraz november, akkor semmit sem ért

Nem kevés egészségügyi előnye van az alkoholmentesen töltött időszakoknak, így a száraz novembernek is, de leginkább akkor, ha ésszel csináljuk: nem jó, ha egy hónapig fantát, kólát, cukros limonádékat iszunk alternatívaként, ahogy az sem, ha kiadós ivászattal vetünk véget az absztinenciának. Schwab Richárd gasztroenterológussal, Sztankovics Márta dietetikussal és Farkas Fruzsina sommelier-vel beszélgettünk.

Csehországban megengedőbbek a törvények. A 16 évnél idősebbek is fogyaszthatnak alkoholt, de csak 18 év felett vásárolhatnak. Ugyanúgy, mint Spanyolországban, itt is büntetik azt, aki alkoholt ad el fiatal- vagy kiskorú vásárlóknak, bár a bírságok jóval alacsonyabbak, mint Spanyolországban. A rendőrségi razziák, ellenőrzések is ritkák, általában külön bejelentésre szállnak ki.

Ausztriában 16 év fölött legálisan vásárolhatnak alacsony alkoholtartalmú italokat a fiatalok, legalábbis bort vagy sört, mert az égetett szesz, a magas alkoholtartalmú italok fogyasztása csak 18 évtől megengedett, és abban az esetben, ha a fogyasztó személyi irattal tudja igazolni az életkorát. A szabályszegők a kihágás mértékétől függő büntetést kapnak. 15 ezer euró a maximális bírság, de a súlyos eseteket börtönbüntetéssel (hat hetes elzárással) is sújthatják. A tapasztalat az, hogy ritkák az ellenőrzések, aki akar, az fiatal kora ellenére is alkoholhoz jut, alig van arra példa, hogy bárki személyi igazolvány felmutatásához kötné a kiszolgálást.

“Ezek a gyerekek még menthetők lettek volna”

Jó képességű gyerekek vesznek el és kerülnek a dizájnerdrogok csapdájába, mert nincs, aki időben elkezdjen a lelkükkel foglalkozni, és utána nagyon gyors a leépülés – mondja Béres Tibor szociológus, aki szerint a most nagy rössel elkezdett drogellenes rendőrségi razziákat nem érdemes kritizálni, de az is igaz, hogy ennél jóval többre van szükség az állam részéről, ha a drogproblémákat kezelni akarja.

Litvániában, hasonlóan a többi európai országhoz 18 éves kortól lehetett alkoholt vásárolni és fogyasztani az ezredforduló után. Mivel azonban az alkoholfogyasztási statisztikák nem javultak, 2018-ban szigorították a törvényt és 20 évre növelték a korhatárt, 25 év alatt a kereskedő bármikor elkérheti a vásárló személyigazolványát, aki köteles felmutatni az okmányt. A húsz évnél fiatalabbak számára alkoholt forgalmazót esetenként kétszáz euró körüli bírsággal sújtják, ha pedig visszaeső elkövetőről van szó, akkor a büntetés elérheti az ötszáz eurót. Bár a jogszabályok szigorodtak, és egyre gyakoribbak az ellenőrzések, a társadalom toleranciája még mindig magas. Az emberek elnézőek, sok esetben támogatóak a litvánok a szeszesital fogyasztásával kapcsolatban. A szigorítások után négy évvel a fiatalok 23 százaléka jutott szabálytalanul alkoholhoz, tavaly ez az arány 40 százalék volt. Nem a kihágások száma, hanem az azonosított szabálysértések aránya nőtt, annak megfelelően, ahogy az ellenőrzés is rendszeressé vált.

Épp az alkoholifogyasztás magas társadalmi támogatottsága miatt vezettek be kiegészítő szabályokat a litván hatóságok. Az életkori megszorításon túl korlátozták azt is, milyen napszakban lehet alkoholhoz jutni: este tíz után már nem adnak el alkoholos italt a litván boltokban. Teljes tiltás vonatkozik az alkoholos termékek reklámjára, vagy az alkoholfogyasztás népszerűsítésére. Jelentős, mentalitásbeli változásra azonban csak évek múlva számítanak a helyiek: ha az ivás, mint „közösségi élmény”, „látványosság”, mint szabadidős tevékenység átalakul és ha sikerül a társadalom egészével elfogadtatni a tényt: a fiatalkorúak alkoholfogyasztása egész életre kiható, káros következményekkel jár.

Borítóképünk illusztráció, az AFP felvétele.

Ez a cikk a PULSE projekt keretében készült. Elkészítéséhez hozzájárult a spanyol El Confidencial, a litván Delfi és az osztrák Der Standard szerkesztősége.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!