Retteghet a Google? Fontos mérföldkő előtt az OpenAI, kilőtt a ChatGPT keresője
Az elmúlt hónapokban már több tízmillióan használták a ChatGPT keresőfunkcióját Európában, így hamarosan egy EU-s regulának is meg kell majd feleljen az OpenAI eszköze.
HVG
Magabiztosan, 89,55 százalékos piaci részesedéssel uralta az európai keresőpiacot márciusban a Google, ám lehet, hogy hamarosan a Statcounter piackutató cég adatain is látszódni fog az, amiről az OpenAI már büszkén beszél: a ChatGPT keresőfunkciójának népszerűsége gyorsan növekszik.
Az OpenAI egyik uniós divíziója ugyanis egy jelentésben részletezte a használati adatokat, és ebből kiderül: a március 31-én záruló hat hónapos periódusban átlagosan havi 41,3 millió felhasználó végzett keresést legalább egyszer a ChatGPT-vel. Ez jelentős növekedés az előző időszakhoz képest, amikor még csak 11,2 millió átlagos havi „címzett” (recipient) volt.
Mint a TechCrunch kiemeli, az OpenAI rendszeresen publikálja a ChatGPT keresésére vonatkozó információkat, hogy megfeleljen a digitális szolgáltatásokról szóló, 2024-ben élesedett uniós törvénynek (DSA). Ez a havi aktív „címzettek” alatt azokat érti, akik az adott időszakban legalább egyszer kapcsolatba lépnek a szolgáltatással.
A jelek szerint komolyan mérlegeli egy saját közösségi oldal indítását a ChatGPT fejlesztője, már egy belső prototípus is elkészülhetett belőle.
A DSA egyik követelménye, hogy a „nagyon nagy” besorolás alá eső online platformok vagy keresőmotorok tegyék lehetővé a felhasználók számára az ajánlórendszerek és a profilalkotás mellőzését. Mivel ez a havi legalább 45 millió felhasználóval bíró platformokra vonatkozik, a friss adatok alapján hamarosan az OpenAI-ra is érvényes lesz. Emellett bizonyos adatokat a kutatókkal és a hatóságokkal is meg kell majd osszon a cég, és külsős auditálást is végeztetni kell.
A minisztériumnak világossá kell tennie, hogy Gustav Klimt Afrikai herceg című festményének kiviteli engedélyeztetési folyamata során becsapták őket, vagy ők hibáztak. Enélkül rajtuk marad a gyanú, hogy valami még súlyosabb dolog történt – állítja Molnos Péter művészettörténész.