szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Koreai kutatók áttörő felfedezést jelentettek be: egy olyan gyógyszert fejlesztettek, amelynek köszönhetően a retina idegek regenerációjával visszaadható az elveszett látás.

A látás elvesztése az egyik legnagyobb csapás, ami valakit érhet. Nem egyedi problémáról van szó, jelenleg a világon mintegy 300 millió embert fenyeget a megvakulás réme különféle retinabetegségek miatt, ráadásul ahogy a globális népesség öregszik, a retinabetegek száma is egyre nő. A jelenlegi módszerekkel csupán késleltetni lehet a legrosszabb bekövetkeztét, gyógyításra viszont nincs esély. Ennek az az oka, hogy az emlősök retinája nem képes regenerálódni, ha egyszer megsérült.

Ezért is nevezhető úttörő megoldásnak a KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology) kutatóinak fejlesztése, egy olyan gyógyszer, amellyel sikerült regenerálni a sérült retinát, és visszaadni egerek látását. A szakemberek az egérkísérleteikben blokkoltak egy speciális fehérjét, a Prox1-et (prospero homeobox 1), ugyanis ez a fehérje akadályozza a retina gyógyulását az emlősökben.

Bebizonyosodott, hogy amikor a Prox1-et semlegesítő antitestet a betegséget modellező egérretinákhoz adták, akkor aktív idegi regeneráció ment végbe, és ha génterápia formájában a veleszületett retina degeneratív betegségben szenvedő egérretinákba juttatták, az idegsejtek folyamatos generálása és a látás helyreállítása több mint hat hónapig fenn is maradt.

KAIST

A KAIST által alapított egyik, biotechnológiai startup, a Celiaz jelenleg e kutatási eredmények alapján fejleszt egy retinaregenerációt indukáló kezelést, amely különféle degeneratív retinabetegségekre alkalmazható. Az a céljuk, hogy 2028-ban elkezdődhessenek a klinikai vizsgálatok.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!