szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

16 millió éves, borostyánba zárt ősi rovart találtak a Dominikai Köztársaságban – a tudósok úgy vélik, egy, a karibi térségből származó hangyafaj első felfedezett fosszíliája lehet.

A már régen kihalt, Basiceros enana nevű faj példánya körülbelül 5 milliméter hosszú, tehát jóval kisebb, mint a ma élő rokonai, melyek akár 9 milliméteresre is megnőhetnek. A borostyánba záródott hangya azonban számos érdekességgel szolgált a tudósok számára, akik a Proceedings of the Royal Society B című tudományos folyóiratban publikálták a megállapításaikat.

Mint kiderült, a hangyafaj egykoron a Karib-térség szigetein élhetett, mielőtt kihalt volna valamikor 23 – 5,3 millió évvel ezelőtt – írja a BBC WildLife. A Basiceros hangyafaj képviselői az álcázási képességeikről ismertek, testfelületüket ugyanis olyan speciális szőrszálak borítják, melyek felfognak némi részecskét a talajból, és ezek segítségével be tudnak olvadni a környezetükbe.

A borostyánba zárt példány művészi ábrázolása
Gianpiero Fiorentino (NJIT)

A ma élő fajok felderítését éppen ez nehezíti meg, mivel a ragadozók mellett a tudósok számára is rejtve tudnak maradni – így a borostyánba zárt, egykori hangyafaj képviselője ritka és izgalmas felfedezésnek számít. Erről Gianpiero Fiorentino, a tanulmány társszerzője, a New Jersey-i Technológiai Intézet doktorandusza beszélt. „Mintha gyémántot találtunk volna” – fogalmaz, megjegyezve, hogy ez a fosszília alapjaiban különbözik minden mai fajtársától, és új megvilágításba helyezi a basiceros-nemzetség evolúciós történelmét.

Eddig valamennyi felfedezett példány Közép- és Dél-Amerikában élt, a meglepő karibi felfedezés azonban arra késztette a kutatókat, hogy gondolják újra az evolúciós történelmüket: a jelek szerint a Karibi-szigeteken élhetett ez a csoport, mielőtt lokálisan kihalt volna.

83 millió éves álskorpiót fedeztek fel Magyarországon egy borostyánba zárva

Igazán különleges leletet fedeztek fel egy ajkait nevű borostyántípusban, melynek kielemzése is igen összetett, nemzetközi feladat volt.

A fosszília vizsgálatához több fejlett képalkotó technológiát is használtak, mint például 3D-s rekonstrukciót, vagy épp mikro-CT-t. Mindent összevetve, a hangya több apró részletét is ki tudták elemezni a szakemberek a hangya különböző részeivel kapcsolatban.

A Basiceros enana számára valószínűleg hiába próbált alkalmazkodni, végül a környezet változása és a más fajokkal történő versengés pecsételte meg a sorsát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!