„Mintha gyémántot találtunk volna” – 16 millió éves borostyánra bukkantak a tudósok, ez volt benne
16 millió éves, borostyánba zárt ősi rovart találtak a Dominikai Köztársaságban – a tudósok úgy vélik, egy, a karibi térségből származó hangyafaj első felfedezett fosszíliája lehet.
HVG
A már régen kihalt, Basiceros enana nevű faj példánya körülbelül 5 milliméter hosszú, tehát jóval kisebb, mint a ma élő rokonai, melyek akár 9 milliméteresre is megnőhetnek. A borostyánba záródott hangya azonban számos érdekességgel szolgált a tudósok számára, akik a Proceedings of the Royal Society B című tudományos folyóiratban publikálták a megállapításaikat.
Mint kiderült, a hangyafaj egykoron a Karib-térség szigetein élhetett, mielőtt kihalt volna valamikor 23 – 5,3 millió évvel ezelőtt – írja a BBC WildLife. A Basiceros hangyafaj képviselői az álcázási képességeikről ismertek, testfelületüket ugyanis olyan speciális szőrszálak borítják, melyek felfognak némi részecskét a talajból, és ezek segítségével be tudnak olvadni a környezetükbe.
A borostyánba zárt példány művészi ábrázolása
Gianpiero Fiorentino (NJIT)
A ma élő fajok felderítését éppen ez nehezíti meg, mivel a ragadozók mellett a tudósok számára is rejtve tudnak maradni – így a borostyánba zárt, egykori hangyafaj képviselője ritka és izgalmas felfedezésnek számít. Erről Gianpiero Fiorentino, a tanulmány társszerzője, a New Jersey-i Technológiai Intézet doktorandusza beszélt. „Mintha gyémántot találtunk volna” – fogalmaz, megjegyezve, hogy ez a fosszília alapjaiban különbözik minden mai fajtársától, és új megvilágításba helyezi a basiceros-nemzetség evolúciós történelmét.
Eddig valamennyi felfedezett példány Közép- és Dél-Amerikában élt, a meglepő karibi felfedezés azonban arra késztette a kutatókat, hogy gondolják újra az evolúciós történelmüket: a jelek szerint a Karibi-szigeteken élhetett ez a csoport, mielőtt lokálisan kihalt volna.
Igazán különleges leletet fedeztek fel egy ajkait nevű borostyántípusban, melynek kielemzése is igen összetett, nemzetközi feladat volt.
A fosszília vizsgálatához több fejlett képalkotó technológiát is használtak, mint például 3D-s rekonstrukciót, vagy épp mikro-CT-t. Mindent összevetve, a hangya több apró részletét is ki tudták elemezni a szakemberek a hangya különböző részeivel kapcsolatban.
A Basiceros enana számára valószínűleg hiába próbált alkalmazkodni, végül a környezet változása és a más fajokkal történő versengés pecsételte meg a sorsát.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.