szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A második magyar űrhajós két hetet tölt majd az űrben.

Május 29-én indul el a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) az Axiom 4-es küldetés legénysége, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós – jelentette be Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos a HUNOR – Magyar Űrhajós Program Facebook-oldalán.

Mint mondta, e történelmi pillanattal egy közel kétéves magyarországi kiválasztási és kiképzési, majd az Amerikai Egyesült Államokban folytatott nyolc hónapos küldetésspecifikus felkészülési folyamat zárul le. Az amerikai kiképzési programban a NASA, a SpaceX és az Axiom Space legszigorúbb feltételeit is teljesítve Kaput Tibor és tartalékosa, Cserényi Gyula a világ élvonalába emelkedett – tette hozzá.

A felkészülés 2024 augusztusában kezdődött a NASA houstoni Johnson Űrközpontjában, ahol az Axiom-4 legénységének tagjai intenzív oktatáson és gyakorlati képzésen vettek részt. A NASA programja során az űrhajósok a Nemzetközi Űrállomás moduljainak valósághű modelljeiben gyakorolták az űrállomáson végezhető műveleteket, vészhelyzeti eljárásokat, valamint a tudományos kísérletek végrehajtását. Ez a program kiegészült az Axiom Space által biztosított különleges modulokkal, illetve a SpaceX tréningjeivel is, amelyek során leginkább a Dragon kapszulára koncentráltak a legénység tagjai.

A négy űrhajós (Kapu Tibor, az amerikai Peggy Whitson, az indiai Shubhanshu Shukla és a lengyel Slawosz Uznanski) a SpaceX egyik hajóján utazik majd az űrbe, az ISS-en két hetet fognak tölteni, ebben a 14 napban pedig tudományos kutatásokat fognak végezni.

Kapu Tiborral és Cserényi Gyulával készült korábbi interjúnkat ide kattintva olvashatja el:

Most kell felszállni az okádós üstökösre – interjú a magyar űrhajósjelöltekkel és a NASA volt oktatási igazgatójával

Nemrég jelentették be, hogy Kapu Tibor lesz a következő magyar űrhajós, tartalékosa pedig Cserényi Gyula. A két asztronautajelölt hamarosan elutazik Houstonba, ahol a kiképzés utolsó, legfontosabb szakasza következik. Mi vár ott rájuk? Erről kérdeztük őket – és Jim Christensent, aki a Kennedy Űrközpont egykori munkatársaként rálátott az űrhajóstréning legkritikusabb szakaszára.

(Nyitóképünkön a bal szélen látható Kapu Tibor. Fotó: NASA)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!