szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Őrült versenyfutás zajlik Amerika, valamint Oroszország és Kína között a Hold meghódításáért. A tét olyan energiahordozók kitermelése, amelyek hosszú távra meghatározhatják az űrbéli erőviszonyokat.

A jövőbeni holdbázisok egyik lehetséges energiaforrásaként olyan miniatűr atomreaktorok építése is terítéken van, amelyek képesek kibírni az égitest extrém környezetét. Ilyet fejleszt a NASA, de hasonló tervei vannak Kínának is – sőt, nemrég le is szólta a távol-keleti ország az amerikai fejlesztést.

Kína a helyzet jelenlegi állása szerint az oroszokkal építené meg a közös bázisát. A Nemzetközi Holdkutató Állomás (International Lunar Research Station, ILRS) mellé egy atomerőművet is telepítenének, hogy elegendő energia álljon az ILRS rendelkezésére. Az ezzel kapcsolatos terveket Pej Csaojü, a Csang-o-8 küldetés főmérnöke erősítette meg – számolt be róla az Interesting Engineering.

A 2028-ban induló Csang’o-8 küldetés kulcsfontosságú Kína űrprogramja számára: ez segíthet előkészíteni egy állandó személyzettel ellátott holdbázis létrehozását 2030-ra, és felméri, hogy miként lehetne a bázis számára energiát termelni. Bár az atomenergia egy erős lehetőség, Pej szerint egyéb alternatívákat is számba kell venni.

A kínaiak úgy vélik, az oroszok nagy segítségükre lehetnek, az atomreaktor űrbe küldése terén ugyanis előnyben van Oroszország az Egyesült Államokhoz képest.

Kihagyják Amerikát, közös holdbázist építhet Oroszország és Kína

Az orosz űrkutatási hivatal, a Roszkoszmosz még januárban közölte, kilépnek az amerikai holdkutatási projektből, hogy Kínával közöset indítsanak.

Az orosz űrügynökség, a Roszkoszmosz még 2024-ben jelentette be, hogy 2035-re Kínával közösen építi meg az atomreaktorát a Holdon. A projekt célja, hogy biztosítsa az ILRS folyamatos energiaellátását, és lehetővé tegye a hosszú távú holdkutatási küldetéseket. Bár Kína soha nem jelentette be hivatalosan a terv támogatását, a fenti fejlemények Peking erős támogatására utalnak.

Eközben a NASA szintén szeretne visszatérni az Holdra. Az Artemis program keretében újra űrhajós lépne az égitest felszínére, később pedig a Hold déli pólusánál a kutatóbázist is felépítené az USA. Ez komoly konfliktusforrás lehet, ugyanis Kína is erre a területre tervezi a saját bázisát. Ennek oka, hogy a Hold ezen területén találni értékes vízjeget nagy mennyiségben, amit a bázis üzemeltetése mellett a rakéták üzemanyagaként is fel lehetne használni.

Kína a holdbázis alapmodelljét 2035-re állítaná fel, ami megegyezik az USA ütemtervével.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!