szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Továbbra is bizonytalan a NASA csúcstechnológiás holdjárójának jövője. A kapcsolódó projektet már tavaly elkaszálták, de az amerikai űrhivatal azóta is keresi az alternatív megoldásokat. Egyelőre azonban az az egyetlen pozitívum, hogy nem szerelték szét a szerkezetet.

Teljesen összeszerelt állapotban porosodik a Johnson Űrközpontban a NASA VIPER nevű holdjárója, mely az eredeti tervek szerint a Hold déli pólusánál kutatott volna vízjég után – ám egyre inkább úgy tűnik, hogy ez már sosem fog megvalósulni.

A projektet 2024-ben, még költségcsökkentés címén kaszálták el, annak ellenére, hogy már addig is jelentős összeget költöttek rá. Az azóta eltelt időszakban a Gizmodo cikke szerint a NASA még kereste a megoldást, hogy esetleg a magánszektor segítségével juttassa a Holdra a négykerekű rovert – ám nemrégiben az ehhez kapcsolódó partnerségi programot is törölték. Ami egy újabb visszalépés.

A NASA azonban még mindig nem engedte el a dolgot végleg, és továbbra is keresi az „alternatív lehetőségeket” a VIPER Holdra juttatására – bár nem árulták el, mi jöhet még szóba. A szerkezetet az eredeti tervek szerint még 2023-ban indították volna el a Holdra, de ezt a dátumot előbb 2024-re, majd 2025-re tolták ki különböző indoklással – míg végül tavaly el nem kaszálták.

Most ért be Elon Musk törleszkedése: Trump beszántaná a NASA-t és tálcán kínálná fel a Holdat Kínának

Vártuk, mégsem sejtettük, hogy ennyire drámai lesz, amikor a Trump-Musk-dodzsem ámokfutása eléri az amerikai űrkutatást is. Az egy dolog, hogy megtizedelnék a NASA-t, kukáznák a középtávú holdprogramot, a Nemzetközi Űrállomást, továbbá az egyetlen űrhajót, amit a NASA végre ki tudott izzadni – csakhogy félő, hogy ezzel gyakorlatilag átpasszolják az USA űrbeli dominanciáját Kínának.

Ugyan a jövője továbbra is bizonytalan, de az mindenképpen pozitív, hogy a 2024-es döntéshez kapcsolódó egyik tervet is áthúzták: eredetileg ugyanis úgy tervezték, hogy teljesen szét is szerelik az egész, már gyakorlatilag kész holdjárót. Tették volna ezt azért, hogy az alkatrészeit más küldetések során hasznosítsák. Az űrhivatal azonban úgy tűnik, még bizakodó, így egyben tartja a szondát.

Az rejtély, hogy a magánszektornak kiküldött felhívást miért törölte a NASA, pedig állítólag az Intuitive Machines is érdeklődött iránta. A VIPER fejlesztése eddig összesen 450 milliárd dollárba, azaz körülbelül 38 milliárd forintba került – így érthető, hogy inkább megpróbálnák valamilyen formában mégis eljuttatni a Holdra, ahelyett, hogy csavarokra bontanák az egészet. Más kérdés, hogyan lehet ezt még megoldani, miközben a Trump-kormányzat gyakorlatilag beszántja a NASA-t.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!