szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A mesterséges intelligencia lehet gazdasági nehézségek ellenszere a topvezetők szerint – ez derül ki az IBM Institute for Business Value legfrissebb globális felméréséből, amely során 33 ország több mint kétezer cégvezetőjét kérdezték meg. A kutatás szerint az instabil gazdasági környezet ellenére a CEO-k 85 százaléka már a következő két évben megtérülést vár az MI-beruházásaitól, ugyanakkor az eredményekhez alapvető szemléletváltásra van szükség a vállalati működésben. A vállalati felsővezetők többsége a versenyelőny érdekében kockáztatni is kész az MI-fejlesztések terén.

Az IBM jelentése rámutat: miközben a vezetők kétharmada (68%) szerint a mesterséges intelligencia már most alapjaiban alakítja át a vállalatuk működését, és 61 százalék úgy látja, hogy a versenyelőny kulcsa a fejlett generatív MI használata, a cégek jelentős része (60%) még mindig csak a pilot fázisban jár. A gyorsuló technológiai verseny nyomása alatt egyre több cégvezető dönt úgy, hogy még a teljes üzleti érték felmérése előtt elindítja MI-projektjeit. Azt ugyanis mindenki látja, hogy ha nem használják az MI-t, az olyan, mintha szándékosan hoznák hátrányos helyzetbe a vállalkozásukat.

Jól látszik, a mesterséges intelligencia ma már nem egy elkülönült informatikai projekt, a vállalatok meghaladták ugyanis a kísérletező fázist, amikor a legtöbb cég csak szerette volna kipróbálni, mit tud az MI. A következő években azok a cégek lesznek versenyelőnyben, amelyek képesek integrálni az MI-t a mindennapi folyamatokba. Az IBM elemzői szerint ezt bizonyítja, hogy a megkérdezett felsővezetők 69 százaléka a siker egyik legfontosabb feltételének tartja, hogy minél több döntéshozónak legyen rálátása az MI-stratégiára.

A döntéshozók 64 százaléka úgy látja, hogy kockázatot kell vállalniuk, hogy legalább esélyük legyen versenyelőnyhöz jutni. Az igazsághoz ugyanakkor hozzátartozik az is, hogy eddig csak a megkérdezettek negyedének MI projektjei térültek meg.

A kutatás szerint az áttörés akkor következik be, ha a vállalatok képesek lesznek az egész szervezetre kiterjeszteni az mesterséges intelligenciát. Ez eddig csak a válaszadók 16 százalékának sikerült. 

Mára a vezetők kétharmada (65%) az üzleti érték alapján priorizálja a mesterséges intelligencia alkalmazásait, a siker kulcsát pedig az MI-ügynökök jelenthetik. Ezek az autonóm, önállóan tanuló rendszerek az iparági szakértők szerint is egyre fontosabbak. Képesek ugyanis komplex munkafolyamatokat akár önállóan kezelni, az egyszerű HR-folyamatoktól akár az operatív döntésekig. 

Elértünk arra a pontra, ahonnan MI-ügynökök veszik át a mindennapokat. Mi következik most?

Az a legizgalmasabb szint, amikor a mesterséges intelligenciát (MI) már nemcsak adatok könnyebb feldolgozásához, hanem közvetlenül új termékek létrehozására használják, például gyógyszereket fejlesztenek ki a segítségével – mondja Ales Holecek, az idén éppen 50 éves Microsoft technológiai igazgatója.

Az IBM az MI-ügynökök széleskörű bevezetésében látja a megoldást, ami a legtöbb cégnek segíthet teljesen megreformálni az üzleti folyamatait. A kutatásban megkérdezett cégek 61 százaléka használ már ilyen ügynököket. Azok a vállalatok, amelyek az ügynököket hatékonyan tudják beépíteni a folyamataikba, nem csak túlélni, hanem növekedni is fognak – szól az IBM elemzőinek prognózisa. Ehhez azonban nemcsak technológiai, hanem humán oldalról is szemléletváltásra van szükség. Az AI gyors térnyerése új típusú munkahelyeket hozott létre: a vezetők több mint fele (54%) már olyan pozíciókra keres embert, amelyek egy évvel ezelőtt még nem is léteztek, és a munkaerő közel harmadát (31%) várhatóan át kell képezni három éven belül, hogy tartani tudják a lépést a technológia fejlődésével.

A kutatás szerint az MI sikeres alkalmazásához elengedhetetlen az adatok egységes kezelése is: a CEO-k 72 százaléka úgy látja, hogy a saját vállalati adatok jelentik a legnagyobb értéket a generatív MI kihasználásában, ugyanakkor a vezetők fele elismeri, hogy rendszereik jelenleg széttagoltak, elavultak és fejlesztésekre van szükség a céges infrastruktúrában.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!