Nemrég egy olyan animációt tett közzé a kínai állami televízió, amely egy új, Kínán belül fejlesztett grafitbombát mutat be. A beszámoló szerint a speciális robbanófejet úgy tervezték meg, hogy képes legyen megbénítani a nagyfeszültségű elektromos infrastruktúrát anélkül, hogy a rendszert magát fizikailag meg kellene rongálni.
Az illusztráció szerint a szárazföldi járműről indítható rakéta 90 darab hengeres robbanófejet bocsát ki magából a célterület felett. A felvételen jól látni, hogy ezek földet érve visszapattannak, majd a levegőben robbannak fel. A robbanás során speciálisan kezelt szénszálak szóródnak szét, amelyek rövidzárlatot okoznak a transzformátorállomásokon.
A szimulált csapás állítólag 10 ezer négyzetméteres területet fed le, és akár teljes áramkimaradáshoz is vezethet – írja a kínai forrás alapján az Interesting Engineering.
Bár azt nem tudni, hogy ki fejlesztette ki a fegyvert, a videó szerint a kínai űrtudományi és -technológiai vállalat (CASC) mérnökeinek köszönhető ez a munka, amely pedig a kínai Nemzetvédelmi Minisztérium alá tartozik.
A rakétával akár 290 km-re lévő célpontokat is el lehet találni, és összesen 490 kg robbanóanyagot tud magával vinni. Bár a kínai állai televízió nem nevezte kifejezetten „grafitbombának” a rendszert, a South China Morning Post szerint a tulajdonságai alapján erről van szó.
Az amerikai hadseregnek egyébként van hasonló fegyvere, amelyet korábban Irakban és Szerbiában is bevetett. A BLU-114/B képes volt az ország áramellátásának 85 százalékát is megbénítani.
Hogy pontosan hol vetné ezt be Kína, nem tudni, de a sejtések szerint Tajvan lehet a célpont.
Az elektromos hálózat elleni támadások – különösen egy konfliktus kezdetén – működésképtelenné tehetik a radarrendszereket, megzavarhatják a kommunikációt, és lelassíthatják a csapatmozgásokat anélkül, hogy közvetlenül embereket vagy parancsnoki központokat találnának el.
A fejlesztés azt is mutatja, hogy Kína hadereje egyre inkább próbál felzárkózni az Egyesült Államokéhoz.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.