Három atom az egész: kész az új merevlemez, ezeken találja majd a képeit, videóit

Jelentősen csökkenhet az adattároló eszközök mérete az adatközpontokban. Brit és ausztrál kutatók egy olyan újfajta molekulát hoztak létre, amivel négyzetcentiméterenként 3 TB adatot lehet eltárolni.

  • HVG HVG
Három atom az egész: kész az új merevlemez, ezeken találja majd a képeit, videóit

A különböző online szolgáltatásoknak – például a tárhelyszolgáltatásoknak vagy épp a közösségi oldalaknak – köszönhetően a cégek hatalmas adatközpontokat építenek, hogy ezeket az információkat el lehessen tárolni, valamint vissza is lehessen keresni. A jelenleg használt rendszerek korlátai miatt azonban a szakemberek újfajta megoldásokat keresnek – írja az Interesting Engineering.

Az áttörést az Ausztrál Nemzeti Egyetem és a Manchesteri Egyetem mérnökei hozhatják el, ami forradalmasíthatja az adattárolást és az adatközpontok felépítését. A szakemberek egy olyan, újfajta molekulából felépített, postai bélyeg méretű merevlemezt készítettek, ami jelentős mennyiségű adatot tud eltárolni.

A mágneses adattárolás során több atomból álló régiókat mágneseznek a szakemberek, hogy el tudják tárolni az adatokat. Az egy molekulából álló rendszerek ugyanígy működnek, csak sokkal kisebb helyet foglalnak el, mivel az adattároló molekuláknak nincs szükségük más atomokra a funkciójuk betöltéséhez.

Szén-dioxid-válság közeleg, már nem kisebb név is aggódik, mint a Seagate

Aggódik a tárolási megoldásairól ismert amerikai vállalat a mesterséges intelligencia miatt, pontosabban azért, mert potenciális szén-dioxid-válsághoz vezethet. Éppen emiatt javasol a Seagate újfajta tárolási stratégiákat.

Ez a megközelítés ideálissá teszi a technológiát az ultra nagy sűrűségű adattárolásra, ám ehhez még kell még valami más is: rendívül alacsony hőmérséklet. A molekulák működéséhez nagyjából -193 Celsius-fokra van szükség, ami nagyjából a Hold sötét oldalán mért hőmérsékletnek felel meg.

A szakemberek korábban a diszprózium nevű ritkaföldfémet használták ehhez, ami a nitrogénatomokhoz kötődve szabálytalan alakú molekulát képez, és nagy mennyiségű adatot tud tárolni. Az ausztrál és brit kutatók azonban a vizsgálatuk során azt találták, hogy három atom egyenes vonalú elrendezése jelentősen javíthatja a tárolási kapacitást. Az egyenes vonalú konfiguráció eléréséhez a kutatók alkéneknek – telítetlen nyílt láncú szénhidrogének – nevezett kémiai csoportot adtak hozzá a rendszerhez, amely molekuláris tűként működik, és a helyükön tartja az atomokat. Az erről szóló publikációt a Nature-ben tették közzé.

A kutatók által létrehozott molekula a tesztek szerint már –173 Celsius-fokon is képes megőrizni a tárolási képességét. A szakemberek szerint ez jelentős előrelépés, ha pedig tökéletesítik a megoldást, az jelentős mennyiségű adat nagyon kis helyen való eltárolását teszi majd lehetővé. Ez a gyakorlatban 3 TB/négyzetcentimétert jelenthet.

Mindez azt jelenti, hogy félmillió TikTok-videót lehetne így eltárolni egyetlen, postai bélyeg méretű adattárolón.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.