10/10 siket ember hallását állította helyre egy újfajta génterápia
A gyerekek mellett az idősebbek hallását is helyreállította egy új génterápia, melyet először alkalmaztak tinédszereknél és felnőtteknél – és csak egy tűszúrás az egész kezelés.
HVG
Az elmúlt évek során több ígéretes gyógymód is megjelent, mely ígéretesnek bizonyult a veleszületett siketség kezelése terén – ez azonban csak a gyerekeknél tűnt alkalmazhatónak. Egy új vizsgálat azonban most azt mutatja: ez a terápia a tinédzserek, valamint a felnőttek hallását is segíthet helyreállítani.
A friss tanulmány a Nature Medicine tudományos folyóiratban jelent meg, és az OTOF nevű gén mutációi által kiváltott siketségtől, valamint súlyos hallásvesztéstől szenvedő betegeket vonták be a vizsgálatokba. Ez a gén állítja elő az Otoferlin nevű fehérjét, melynek kulcsszerepe van a fül és az agy közötti jelátvitelben.
A Gizmodo kifejti: a világon körülbelül 200 000 ember siket ezen génmutáció miatt – az ezt célzó, elmúlt években megjelent génterápiák azonban csak a gyerekek hallását javították sikerrel. Azt, hogy a tinédzserek és a felnőttek esetében mennyire lehet hatékony ez a módszer, csak kevés tanulmány vette górcső alá.
Ezt a hiányosságot pótolják a friss tanulmány szerzői. A svéd Karolinska Intézet öt kínai kórházban alkalmazta a génterápiát összesen 10, 1–24 év közötti betegnél. Valamennyien az OTOF-mutáció okozta halláskárosodástól szenvedtek.
Letaglózó eredmények: egy friss kutatás szerint rengeteg fiatal kockáztat maradandó halláskárosodást a hangos zenehallgatás miatt. Ráadásul nem csak a fej- és fülhallgatók veszélyesek.
A kezelés során mindössze egy injekció volt szükséges a belső fül folyadékkal teli részébe. Ezzel az OTOF-gén egy változatát juttatták a páciensek fülébe, egy módosított vírussal. A kezelés után egy hónappal a betegek többsége már visszanyerte a hallását, hat hónap múltán pedig már jelentősen javult mind a 10 beteg hallása. Mellékhatások a kezelést követő 12 hónapon nem jelentkeztek.
A kutatók úgy találták, a kezelés az 5 és 8 év közötti gyerekeknél a leghatékonyabb; egy 7 éves kislány, aki a bal fülébe génterápiát, a jobba pedig implantátumot kapott, szinte teljesen visszanyerte a hallását. Négy hónappal a kezelés után már napi szinten tudott beszélgetni az édesanyjával.
Mivel fiataloknál már korábban is bizonyított ez a terápia, inkább az volt a jelentősége a vizsgálatnak, hogy 12 év feletti alanyoknál is működött – egy 14 és egy 24 éves betegnél is javulás mutatkozott.
Brit kutatók szerint az OTOF nevű gén befecskendezésével lehetővé válhat, hogy halljanak azok is, akik már eleve süketen születtek az idegi halláskárosodás miatt.
Az ugyanakkor fontos, hogy még további vizsgálatok szükségesek a génterápia hatékonyságának vizsgálatára a tinédszerek és a felnőttek viszonylatában. A kutatás szerzői 10 éven át fogják követni a vizsgálat résztvevőit, hogy kiderüljön, hatékony marad-e a kezelés hosszútávon is.
Csak a magyarok kisebbsége minősíti magát bal- vagy jobboldalinak – derül ki a Medián júniusi kutatásából. A magukat centristának tartók és a baloldali szavazók körében is biztosan vezet a Tisza Párt.