Közzétették Magyarország friss aszálytérképét. Nincs jobb szó: elkeserítő

A HungaroMet közzétette a legfrissebb térképet, amelyen kirajzolódik az országos aszályhelyzet.

  • HVG HVG
Közzétették Magyarország friss aszálytérképét. Nincs jobb szó: elkeserítő

Ha egy növényállomány vízhiányban szenved, akkor megváltozik a sugárzás visszaverő, elnyelő és áteresztő képessége, ami végső soron a műhold által is érzékelhetővé válik. Mi pedig azt látjuk, hogy a levelek elveszítik zöld színüket, megbarnulnak, kiszáradnak. A legrosszabb a helyzet a pirosas, bordós színnel jelölt alföldi területeken – olvasható az állami meteorológiai szolgálat csütörtöki bejegyzésében.

A cikkünk nyitóképén megtekinthető, jelenleg elérhető legfrissebb térkép a június 10–25. közötti állapotokat mutatja. A szolgálat szerint hazánk területének több, mint 90 százalékán nagyfokú vagy súlyos aszály jelei tapasztalhatók.

A HungaroMet agrometeorológiai elemzése szerint az elmúlt 30 napban csak a Dunántúl nyugati, északnyugati részén valamint a Bükk északnyugati oldalán fordult elő 30 mm-t meghaladó, 30–55 mm csapadék, de a déli és keleti országrészben nagy területen 10 mm sem, kisebb foltokban pedig egyáltalán semmi nem esett. A talaj felső egy méteres rétege hazánk nagy részén kritikusan száraz, mindössze 15–30 százalék nedvességet tartalmaz a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában.

Nyári növényekre vonatkozó aszályszint 2025. július 4-én
HungaroMet

A folytatásban kissé növekszik a csapadékhajlam. Pénteken főkként az északi országrészben lehetnek záporok, zivatarok, majd vasárnap délutántól nyugat felől érkezik csapadék, és a jövő hét első felében több hullámban, többfelé számíthatunk záporokra, zivatarokra. A csapadék mennyiségében nagy területi eltérések várhatók, ezért lesznek helyek, ahol akár jelentősen mérséklődik, míg máshol tovább súlyosbodik az aszály a jövő hét közepére.

Elkészítették Európa aszálytérképét, sokkoló Magyarország helyzete az ELTE kutatói szerint

Az aszályhelyzet halasztást nem tűrő megoldást követel az európai mezőgazdaság súlyos helyzetére és talajnedvesség rekonstrukciójára – figyelmeztetnek az ELTE kutatói, akik aszálytérképükön mutatják be Európa legkritikusabb területeit, amelybe Magyarország is beletartozik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.