Harctéri szörnyet csinál az Airbus az A400M katonai repülőgépéből
Az Airbus a modern hadviselésre is felkészíti az A400M katonai repülőgépét, miközben arra is képessé teszi, hogy egyszerre 20 ezer liter vizet öntsön az erdőtüzek sújtotta területekre.
HVG
Több mint tíz éve gyártja már az Airbus az A400M típusú repülőgépét, amit kifejezetten katonai célokra készített a vállalat. Egész pontosan egy katonai szállító repülőgépről van szó, amit az Airbus egy még sokoldalúbb szerkezetté alakíthat át. Az Interesting Engineering azt írja, az A400M-et úgy alakítják át a mérnökök, hogy megfeleljen a modern kor kihívásainak: képes legyen a következő generációs hadviselésben is hatékonyan részt venni, erdőtüzeket lehessen vele oltani, valamint dróncsapatot is tudjon koordinálni.
A cél, hogy a repülőgép minél tovább bevethető maradjon. A vállalat a partnerországokkal és beszállítókkal együttműködve olyan fejlesztéseket vezet be, amelyek újraértelmezik a repülőgép harci- és válságövezetekben való használatát.
Mivel a modern hadviselés egyik legfontosabb eleme a gyors és biztonságos kommunikáció, ezért az Airbus az A400M-ek kommunikációs központját is alakítja. Jelenleg titkosított rádiórendszerekkel vannak felszerelve a modellek, ám ezek keskeny sávú kommunikációt használnak korlátozott adatkapacitással. Az Airbus ezért szélessávú műholdas kapcsolatot vinne a fedélzetre, hogy lehetővé tegye a nagy adatátvitelt lényegében bárhonnan. A rendszer a közvetlen látótávolságú kommunikációt is támogatni fogja azokra az esetekre, ha a műholdas kapcsolat esetleg nem áll rendelkezésre.
Ezek a fejlesztések lehetővé tehetik a repülőgép számára, hogy élő videót továbbítson a küldetésekről, így a parancsnokság valós idejű információkat kaphat annak alakulásáról. „Enélkül lehetetlen lenne gyorsan és hatékonyan reagálni az összetett helyzetekre” – hangsúlyozza az Airbus.
A kínai bombázók jelenleg nincsenek egy szinten az amerikai légierő B-2 Spirit lopakodójával, de a kínai mérnökök már dolgoznak azon, hogy hasonló harci repülőgépe legyen a kínai hadseregnek is.
Végső soron a gép kommunikációs csomópontként is működhetne egy olyan rendszerben, ahol a különböző harctéri eszközökből folyamatosan érkeznek az adatok.
Az Airbus az A400M kommunikációs képességei mellett azt is teszteli, hogy miként tud drónokat telepíteni és irányítani. Mérete és hatótávolsága ideálissá teszi ezek szállítására és indítására, így a harcok során további támogatást kaphatnak a vadászgépek. A repülőgép akár 50 kisebb vagy 12 nagyobb drónt is képes lehet terepre vinni.
Airbus
Az Airbus emellett az elektronikus hadviselésre is felkészíti a repülőgépet: 23 német A400M kap olyan rendszert, ami képes elhárítani az infravörös irányítású rakétákat. A gépet az ellenséges radar megzavarására is bevethetik, méretének köszönhetően ugyanis több antenna is elfér rajta.
Mindezek mellett a gépet úgy alakíthatják át, hogy 20 ezer liter vizet is be tudjon fogadni, így hatékony fegyver lehet az erdőtüzek ellen.
A hatalomnak az a legnagyobb csábítása, hogy azt gondolod, mindent megtehetsz. A kontroll meg azt jelenti, hogy nem tehetsz meg mindent – mondja Szikora János, aki megrendezte Térey János verses drámáját, A Nibelung-lakóparkot a székesfehérvári Vörösmarty Színházban.
Hollywood új generációjának legnevesebb színészeivel készült, de csak csöppnyi porfelhőt kavart a Vágtázó lovakról. Pedig ha nem is leszünk tőle vidámabbak, érdemes tenni vele egy próbát. Kritika.