Elég csak beszélnie, azonnal megmondja a mesterséges intelligencia, mennyire lesz sikeres sportoló

A mesterséges intelligencia új szintre emeli a profi játékosok és sportcsapatok teljesítményének mérését. Az NBA-ben már több példát is látni erre.

  • HVG HVG
Elég csak beszélnie, azonnal megmondja a mesterséges intelligencia, mennyire lesz sikeres sportoló

Az élsportolók teljesítményét már eddig is patikamérlegen mérték, a jövőben azonban még precízebb lehet a játékosok monitorozása és fejlesztése. Hogy ezt miként kell elképzelni, arra jó példa az, ami jelenleg zajlik az észak-amerikai profi kosárlabdaligában, vagyis az NBA-ben.

A The Deep View jelentése szerint a csapatok szép csendben átalakítják a játékosok felkutatásának, draftolásának és fejlesztésének mikéntjét, ebben pedig a mesterséges intelligencia segíti őket. A szakemberek az MI-vel elemeztetik a tehetségesnek tartott játékosok beszédét, az orvosi képalkotó vizsgálatokba bevonva követik nyomon az izmaik állapotát, emellett pedig a játékos teljesítményének értékeléséhez is ezt használják.

A beszámoló szerint a Massachusettsi Műszaki Egyetem egyik konferenciáján mutatta be Sean Farrell adatkutató azt a modellt, amely a játékosok beszéde alapján jósolja meg, mennyire lesznek sikeresek az NBA-ben. A szakemberek 1500 egyetemi sportoló 26 000 interjújának átiratát használták fel a rendszer betanítására, hogy az képes legyen felismerni a hosszú távú sikerhez kapcsolható beszédmintákat.

A modell ezek alapján 63 százalékos pontossággal jósolta meg az NBA-s sikert, úgy, hogy semmilyen más adatot nem használt fel ehhez. A statisztikákhoz és mérhető tényezőkhöz hasonló kontextus hozzáadásával ezt a pontosságot 87 százalékra sikerült feltornászni.

Már focizni is tud a mesterséges intelligencia, de még eléggé esetlen – videó

A DeepMind mérnökei egy tanulóalgoritmus segítségével érték el, hogy a mesterséges intelligencia azt is meg tudja mondani, mikor hova megy a labda.

A szakember szerint azok a játékosok, akik egyszerű, jelenre fókuszáló kifejezéseket használtak, nagyobb valószínűséggel értek el sikereket. Az olyan szavak, mint a „felismerni” és a „hinni” gyakrabban jelentek meg azoknál a játékosoknál, akik végül sikeresnek bizonyultak. A bonyolult mondatszerkezet meglepő módon alacsonyabb sikerrel korrelált.

Hogy miként alakítja át az MI a profi kosárlabdát, arra már példát is látni. Az NBA egyik csapata, a Philadelphia 76ers például nagyméretű nyelvi modelleket használ, hogy elemezze és értelmezze az évek során felhalmozódott, a játékos az évek során felhalmozott játékosmegfigyelési és -követési adatokat.

Egy másik csapat, az Orlando Magic pedig olyan mesterséges intelligencia platformokat kezdett el alkalmazni, amelyek elemzik a játékosok mozgását és döntéshozatalát.

A szakemberek szerint mindez az eddigi statisztikai adatok elemzéséhez képest új távlatokat nyit a tehetségek felkutatásában és fejlesztésében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.