Hétfőtől kémlelje az eget, indul az év legszebb csillaghullása

A Perseidák meteorraj minden évben a leglátványosabb csillaghullást hozza el, a szemfülesek már megláthatják az első hullócsillagokat.

  • HVG HVG
Hétfőtől kémlelje az eget, indul az év legszebb csillaghullása

A Perseidák az egyik legismertebb, fényes meteorokat és sűrű hullást produkáló meteorraj. A maximuma általában augusztus 12-re vagy augusztus 13-ra esik, függően a naptárszámítástól – a köztudatban emiatt augusztust a hullócsillagok hónapjának is nevezik.

Az EarthSky számításai szerint az idei évben a csúcs augusztus 12-én lesz, ekkor lehet majd számítani a legtöbb hullócsillagra, de azok sem járnak rosszul, akik egy nappal később, augusztus 13-án tudnak időt szánni a természeti jelenségre. Ezeken a napokon óránként 90, vagy akár még több meteorra lehet majd számítani. Jó hír, hogy a telihold augusztus 9-re esik, így a csúcsidőszakot már kevésbé fogja zavarni a Hold fénye.

Az igazán szemfülesek azonban már sokkal korábban, július 14-én szerencsével járhatnak, az EarthSky szerint ugyanis ekkortól kezdve lehet majd látni egy–egy meteort. Ahogy telik az idő, úgy lesz egyre több a számuk, az augusztus közepi csúcs után pedig egészen szeptember 1-jéig eltart majd a csillaghullás. Utána persze már egyre lassuló intenzitásra lehet számítani.

Aki szeretné élvezni a hullócsillagok látványát, azoknak érdemes olyan helyet választaniuk ehhez, ami kevésbé fényszennyezett.

MTI / EPA / Patrick Plül

A Wikipédia vonatkozó szócikke szerint az első megfigyelések a Perseidákról kínai csillagászoknak köszönhetően Kr. u. 36-ból származnak. Japán, kínai, koreai megfigyelések már a 8. és 9. században is előfordultak, később azonban a 12. század körül már csak szórványosan említik őket. Újkori újrafelfedezésük Adolphe Quetelet-nek köszönhető, aki 1835-ben Brüsszelben írta le először, hogy az augusztusban előforduló meteorok a Perseus csillagkép irányából sugárzódnak szét. A Perseidák elnevezés is innen eredeztethető.

A Perseidák szülő égiteste a 130 éves keringési idejű 109P/Swift-Tuttle üstökös, ennek a bizonyításául Giovanni Schiaparelli olasz csillagász számításai szolgáltak alapul.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.