Mindenki zsebében ott a rendszer, amely már azelőtt jelezhet, hogy beüt a baj
Ha androidos a telefonja, egy friss kutatás szerint szinte biztos, hogy időben értesülni fog a közelgő veszélyes földrengésekről.
HVG
A földrengés-előrejelző rendszerek kritikus fontosságúak az emberi élet védelme szempontjából, elvégre időt biztosítanak a felkészülésre – még ha nem is sokat. Ilyen esetekben azonban minden másodperc számíthat.
Német és amerikai kutatók most egy egyszerűbbnek számító földrengés-előrejelző rendszert vettek górcső alá. Azt, ami szinte mindenki kezében ott van: az Android beépített jelzőrendszerét (AEA). A megállapítások pedig igen pozitívak: a Science folyóiratban publikált eredményekből kiderült, hogy a hatékonysága vetekszik a hagyományos szeizmikus hálózatokéval.
„Az okostelefon-technológia globális elterjedése révén egy kifinomult érzékelő- és riasztási képesség kerül az emberek kezébe, a bolygó jómódúbb és kevésbé gazdag részein egyaránt” – hangsúlyozzák a kutatók.
Még készül a pontos értelmezés, de már nagyon is valószínűsíthető, mi volt felelős az elmúlt napok földmozgásaiért.
„Bár a gyorsulásmérők kevésbé érzékenyek ezekben a telefonokban, mint a hagyományos szeizmikus hálózatokban lévő műszerek, képesek észlelni a földmozgásokat veszélyes földrengések idején” – jegyzik meg.
A tanulmány szerint a világon működő okostelefonok 70 százalékán fut Android, és rendelkezik az észlelési-riasztási képességekkel – noha érdemes lehet számításba venni, hogy a korábbi készülékek nem feltétlenül támogatják ezt a funkciót. Az újabbaknál azonban alapértelmezés szerint aktív a földrengésészlelés.
2021 és 2024 között az AEA-rendszer átlagosan havi 312 földrengést észlelt, 98 országon keresztül. Ezek 1,9-es és 7,8-as magnitúdó közöttiek voltak, de 4,5-ös fölött riasztja csak a felhasználókat a lehetséges veszélyről.
A kutatás – a visszajelzések nyomán – arra is rámutatott, hogy a riasztást kapó felhasználók 85 százaléka valóban észlelt földmozgást; 36 százalékuk a rázkódás előtt, 28 százalék közben, 23 százalék pedig az első mozgásokat követően.
Mint a Gizmodo kifejti: amikor földrengés történik, különböző szeizmikus hullámok indulnak meg az epicentrumból. Az úgynevezett p-hullámok elég gyorsak és gyengék, míg az s-hullámok lassabbak, ellenben pusztítóbbak. Hasonlóan a hagyományos érzékelőrendszerekhez, az androidos mobilok is képesek észlelni mindkettőt.
Soha nem sikerült még videóra venni, hogy egy törésvonal mentén két tektonikus lemez elmozdul. Egy új felvételen most pontosan ez látszódik.
Észlelés esetén a telefon elküldi az adatokat – így a helyadatokat is – a Google szervereinek, amelyek azután kikutatják a megfelelő szeizmikus forrást. Amint ez sikerül, és kellő bizonyíték van a rengésre, kiküldik az érintettek számára a riasztást.
Ami a gyorsaságot illeti, adódhat a kérdés, hogy hogyan lehet esetenként gyorsabb a riasztás, mint a valós földmozgás: a válasz erre az, hogy az elektronikus jelek sokkal gyorsabban terjednek, mint a szeizmikus hullámok – főleg az s-hullámok. Főként azok kaphatnak idő előtt értesítést, akik az epicentrumtól távolabb vannak – hozzájuk ugyanis lassabban ér el a rázkódás. No nem sokkal, csupán néhány másodperccel, de ez is elég lehet mondjuk ahhoz, hogy az emberek asztal alá húzódjanak.
Az Android földrengés-előrejelző rendszeréről ide kattintva olvashat bővebben, magyar nyelven is.
Érkezik a magyar fesztiválkultúra történetét feldolgozó dokumentumfilm. Arról, hogy miért és hogyan rendeződik át manapság a hazai fesztiválpiac és hogy szeretnek-e egyáltalán a fiatalok fesztiválozni és sörözni, a rendezővel, Csizmadia Attilával beszélgettünk.