szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Nincsen akadálya ma már annak, hogy egy-egy bejegyzés pillanatok alatt szétterjedjen az interneten.

Nincsen akadálya ma már annak, hogy egy-egy bejegyzés pillanatok alatt szétterjedjen az interneten. Azonban néha olyan híresztelések kapnak így szárnyra, amelyek köszönőviszonyban sincsenek a valósággal, így előfordulhat, hogy valaki egy nap arra ébred, a világ úgy tudja, meghalt. Az átlagembert ez persze nem fenyegeti, azonban a hírességekkel már nem egyszer előfordult ilyen. A Time Techland tíz olyan esetet gyűjtött csokorba, amikor olyasvalakinek keltették a halálhírét a közösségi médiában, akinek még esze ágában sincs itt hagyni bennünket. Ebből a válogatásból csemegéztünk.

A Jurassic Park, A légy, a Függetlenség napja szereplője, Jeff Goldblum 2004 júniusában halt virtuális halált, amikor is – állítólag – egy film forgatásakor leesett egy szikláról. Britney Spears halálhírét egy hacker keltette, megszerezve az énekesnő Twitter-accountját. Bejelentette Britney halálát, s azt vis, hogy hamarosan újabb híreket közöl róla.

A Nobel-díjas író, Gabriel García Márquez ugyan már nem fiatal, de még igazán nincs kedve meghalni. Umberto Eco olasz író viszont kiposztolta: New Yorkból kaptam a hírt, hogy a Száz év magány írója elhunyt.  Szerencsére rémhír  volt csupán.

A tinilányok bálványa, Justin Bieber sem úszta meg, bár az ő halálhírét a félreértett RIP rövidítés okozta. RIP = nyugodjék békében, azonban Bieber mint a „really inspiring person” kifejezés rövidítését használta. Gyorsan helyesbített is, de nem volt elég gyors, ami – ismerve, hogy több mint 22 millió követője van – valahol érthető is.

Amikor egy pápa meghal, sokféle előírásszerű dolog történik Vatikánban. Ezek közé tartozik, hogy a camerlengo egy kis ezüstkalapáccsal háromszor megüti a halott egyházfő fejét, hogy meggyőződjék, valóban elhunyt-e. Az viszont nem szerepel Vatikán feladataim között, hogy a Twitteren jelentse be a nagyközönségnek, ha a pápa meghal. Így természetesen a XVI. Benedek pápa haláláról szóló bejegyzés is csupán álhír volt.

2011 júliusában hackerek törték fel a Fox News egyik Twitter-csatornáját, s a világban pillanatok alatt elterjedt: Iowában egy ismeretlen tettes lelőtte Barack Obamát. Minthogy az amerikai elnök ezután kerti sütögetést tartott a Fehér Házban, rá kellett jönnie a világnak, a közösségi média ismét becsapta.

A CNN nevével fémjelezve került egy retweet a Twitterre 2010-ben: Morgan Freeman meghalt burbanki otthonában. A CNN azonnal közleményt adott ki, amelyben tudatta, semmi köze a bejegyzéshez, s megígérte, vizsgálatot indít, hogy kiderítse, ki áll az álhír mögött.

Persze nem csupán a felsoroltaknak keltették halálhírét a közösségi oldalakon. „Meghalt” már Charlie Sheen, Johnny Depp, Paul McCartney, Miley Cyrus és Hilary Duff is. Hiába no, a hírnévnek árnyoldalai is vannak. Bár ha igaz a régi mondás, hogy „akinek a halálhírét keltik, az sokáig él”, akkor mindez nem is olyan nagyon nagy baj.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!