szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Miközben az összes gyártó "rákattant" a MacBook Air által megalapozott vonalra, az Apple folyamatosan hozza ki a...

Miközben az összes gyártó "rákattant" a MacBook Air által megalapozott vonalra, az Apple folyamatosan hozza ki a frissített modelleket, sőt, az a pletyka járja, hogy a MacBook Airből jövőre már 15”-os változatot is használhatunk. Utóbbi főleg akkor lesz izgalmas, ha kicsit erősebb belsőt kap, mint a jelenlegi változatok, amivel már gyakorlatilag valódi munkagéppé nőheti ki magát az Air kategória is. Nem mintha a nálunk járt 11”-os és 13”-os változatokkal olyan nagy problémák lennének, mindkettő tökéletesen használható irodai munkára, internetezésre, filmnézésre, de akár még egyszerűbb játékokhoz is. Ettől még RED kamerás videókat nem feltétlenül vágnánk rajtuk, ahogy egyéb stúdiómunkára sem igazán előnyösek, sem a kijelző minőségét, sem az elérhető felbontást, sem a beépíthető maximális RAM mennyiségét tekintve. Ezek a MacBook Airek persze nem is erre születtek, hanem arra, hogy kényelmesen vihessük őket magunkkal bárhová, miközben nevetve képesek végrehajtani minden hétköznapi teendőt. A kis méret, és az alig érezhető súly ellenére akárhol leülhetünk velük, és teljes értékű munkagépet helyezhetünk magunk elé.

Hordozható és sokoldalú
A nálunk járt 11"-os változat az i5-ös processzornak és az SSD-nek köszönhetően számos méretesebb masinát is könnyedén kenterbe ver. A maces Office 2011 például abszolút problémamentesen fut rajtuk (leszámítva azt a pár funkciót, amelyeken a Microsoft még mindig dolgozik a Lion kompatibilitás miatt), de természetesen ott van az Apple irodai csomagja, az iWork is, ennek alkalmazásai szintén mindenféle várakozás nélkül indulnak, működnek (ott a Lion lehetőségeit is kihasználhatjuk).

Ugyanez igaz az internetezésre: ha kellően gyors wifi ponthoz csatlakozunk, a 802.11n-es wifi szépen teszi a dolgát, a Safari vagy a Chrome pedig remekül használhatók a Lion teljes képernyős üzemmódjában, így a 11”-os mérethez társuló 1366x768 pixeles felbontás sem zavaró. Reméljük, egyszer majd a Firefox fejlesztői is képesek lesznek megoldani ezt a kérdést.
A Lion egyébként sokat segít az Air kényelmesebb használatában, hiszen egy halom funkciót optimalizáltak a MacBookok multitouch trackpedjéhez, így a LaunchPad és a Mission Control lehetőségeit is kihasználhatjuk. A teljes képernyős üzemmódban működő alkalmazások még a kis felbontást is feledtetik. Egy apró lépés a táblagépek és notebookok összemosása felé…

Bár egyik változat sem kifejezetten játékgép, ha nagyon kell, akár 3D-s játékokkal is szórakozhatunk rajtuk, legfeljebb nem teljes pompájukban (lássuk be, az Intel HD 3000 grafikus vezérlő nem erre van kitalálva). A WOW esetében a Good beállításnál például már találkoztunk olyan funkciókkal, amelyeket a program nem is hagyott kiválasztani. Ettől függetlenül teljesen élvezhető volt a játék, egy kávézóban tökéletesen megteszi.

Az alap változatról
Az alap 11”-os verzió 2 GB RAM-ot kapott, ami szintén behatárolja kicsit a lehetőségeket, mert a Lionhoz is érdemesebb négy vagy inkább nyolc gigabájtban gondolkozni. De ha a fentieken kívül másra nem használjuk a gépet, elleszünk a 2 GB memóriával is. A 64 GB-os SSD szintén erre a felhasználásra elég: pár száz fotó és néhány HD film azért elfér rajta, de lássuk be, nem nagy tárhely. Természetesen minden bővíthető jó pénzért, de a maximális RAM mennyiség akkor is csak 4 GB…

Mi van még benne?
A gépben van wifi és Bluetooth, emellett két USB porttal, egy Thunderbolt porttal és egy hangkimenettel gazdálkodhatunk. Nem sok, de az esetek többségében elegendő. A Trackpad nagyméretű, nagyon kényelmesen használható, s ugyanez igaz a billentyűzetre is, abszolút kényelmesen használható. A 13”-os változatok emellett még SD-kártyaolvasót is kaptak.

Mindegyik verzióban van Facetime webkamera, mikrofon és meglepően jól szóló sztereó hangszórók (a méretükhöz mérten szólnak jól, ne várjon senki hifi hangzást).

Erősebb konfigurációk
A legerősebb konfiguráció 13”-os, 4 GB RAM-mal, 256 GB-os SSD-vel és gyorsabb i5-ös processzorral (ez is csak kétmagos!) szerelt, a felbontás pedig 1440x900 pixel (a grafikus vezérlő itt is Intel HD 3000). Ez 470 ezer forint körüli áron kapható, ami valljuk meg, ezért a konfigurációért igen borsos ár, még a vékony, unibody dizájnt figyelembe véve is. Bár kétségtelen, hogy egy tökéletesen hordozható kis erőgép a maga módján, de azért nem “mindenható”.

Nehéz megítélni
A MacBook Air nehezen megítélhető. Bár a kezdeti változatokhoz képest olcsóbb és jóval erősebb, azért ár/teljesítmény arányokat tekintve még mindig túl van árazva. A maximum 4 GB RAM ma már nem számít soknak, de azért még mindig számtalan feladatra megteszi, az Intel HD 3000 viszont szintén komoly szűrő a tekintetben, hogy kiknek megfelelő ez a konfiguráció.
Akinek fontos, hogy akár a mappáival együtt is felkaphasson egy teljes értékű irodai munkára és szórakozásra egyaránt alkalmas gépet, annak bizonyára megéri hosszú távon a 11”-os változatok valamelyike. Aki komolyabb hardvert igénylő munkára szeretne szupervékony Macet, annak még kicsit várnia kell, de valószínűleg már nem sokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!