szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A karácsonyi ajándékvásárlás időszakában a szülők sokszor tanácstalanul állnak a kirakatok előtt, azon gondolkodva...

A karácsonyi ajándékvásárlás időszakában a szülők sokszor tanácstalanul állnak a kirakatok előtt, azon gondolkodva, hogy mi lenne a legmegfelelőbb választás tizenéves gyerekeik számára. Az okostelefonok gyártói és a mobilszolgáltatók nagy kampányba kezdtek, hogy a válasz az egyik legújabb modelljük megvásárlása
legyen, még a fiatalok körében végzett kis vélemény-felméréssel is alátámasztották, hogy szinte minden kamasz örülne egy ilyen telefonnak, tehát garantálható a siker! Nagy is a kísértés az ilyen mobilok iránt, hiszen amellett, bárhol-bármikor facebookozhatnak, e-mailezhetnek, nézhetnek vagy akár
készíthetnek videókat, zenéket hallgathatnak zenéket, és persze különböző alkalmazásokat is letölthetnek.

Hihetetlenül sok lehetőséget tartogatnak ezek a telefonok, azonban szülőként célszerű az odaajándékozásuk előtt azt is végiggondolni, hogyan lehet elősegíteni, hogy a kamaszok valóban „okosan” használják majd ezeket az eszközöket. Ugyanakkor egy nemrégiben készült, a fiatalok médiahasználatát vizsgáló hazai felmérés eredményei szerint, a szülők kevés figyelmet fordítanak a gyerekeik mobil- és internet-használati szokásaira. A megkérdezett 13-17 éves kamaszok 93 százalékának van mobiltelefonja, 43 százalékuk okostelefonnal endelkezik. Mintegy 70 százalékuknál a szülők nem határoznak meg szabályokat a televízió, az internet vagy a mobiltelefon használatával kapcsolatban. A legtöbb fiatal szabályozatlanul tölthet fel pénzt a mobiltelefonjára, abba pedig végképp nem szólnak bele felmenőik, hogy gyermekük mire használja a készüléket.

Az internetbiztonsággal foglalkozó szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy szülőként tennünk kell azért, hogy gyermekeink jobban meg tudják óvni magukat a rossz élményektől. A sérelmek elkerülését segíti, ha a gyerekeket a körültekintő és kritikus internet- és mobilhasználatra tanítják meg.

Néhány tipp és tanács a hazai Safer Internet konzorciumtól

- Az okostelefonokkal szinte non-stop internet-elérés kerül a gyerekek kezébe, így nem szabad elfelejteni, hogy amíg korábban szabályozhatóbb volt a szülő számára, hogy mikor és mennyit lóg a gyermek a neten, addig a mobilok használatával ugyanez már nehézségekbe ütközhet. Ráadásul nehéz az okostelefonokon úgy szűrni a tartalmakat, mint egy számítógépen, így a gyerekek könnyebben érhetnek el nem nekik szánt tartalmakat. Érdemes még az elején tisztázni, hogy mennyit és hogyan netezhet a gyermek az új telefonján!

- „Bármikor, bármit, minél több emberrel megosztani”- sokszor ez vezérli a tinédzsereket a Facebook-használat során. Szülőként fontos nyomon követni, hogy a gyermek mennyi és milyen információt oszt meg magáról a Facebookon, kikkel ismerkedik, tart ott kapcsolatot, milyen élmények érik, mennyire tudja megvédeni magát az esetleges sérelmektől.

- A korlátok nélküli internet-használat egyre nagyobb veszélyt jelent az internet-függőség kialakulása szempontjából is. Ha a gyermek már az iskolában is csak a telefonján foglalatoskodik, a barátokkal közös programok során sem szakad el az internettől, és ijesztő gondolat számára, hogy a mobilt kikapcsolja, ezek figyelmeztető jelek arra, hogy nem jó irányba haladnak a dolgok…

- Bármilyen információt azonnal megtalálhatnak a neten, így tájékozottabbak lehetnek, azonban azt is meg kell tanulniuk, hogy hogyan ellenőrizzék a neten talált információk valódiságát, megbízhatóságát!

- Ezek a mobilok lehetővé teszik, hogy élményeiket könnyedén lefotózzák vagy videóra is vegyék, és azt másokkal is pillanatok alatt meg tudják osztani. Ennek kapcsán ajánlott elbeszélgetni velük arról, hogy milyen fényképeket, videókat készítenek és küldenek tovább. Előfordul, hogy kihívó vagy túl intim képeket készítenek magukról és osztanak meg másokkal, amivel kiszolgáltatottá teszik magukat és akár zaklatás áldozataivá is válhatnak. Azzal sincsenek feltétlen tisztában, hogy másokról sem készíthetnek a hozzájárulásuk nélkül felvételeket!

Ezek mellett a gyermeknek és a szülőnek egyaránt fontos ismernie, hogy hová fordulhat tanácsért, segítségért. Az Európai Unió Safer Internet Plus projektjének célja, hogy a fiatalok számára biztonságosabbá váljon az internet-használat. A projektben résztvevő hazai konzorcium azért dolgozik, hogy a gyerekek nagyobb
tudatossággal és körültekintéssel használják az internetet, valamint hogy internethez kapcsolódó rossz élményeiket, kérdéseiket meg tudják osztani, illetve hogy zaklatás, visszaélések, illegális vagy káros tartalmakkal való szembesülés esetén segítséget kérhessenek.

Hazánkban a biztonságos internet használattal kapcsolatos tudatosításért és oktatásért felelős központ szerepét a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat látja
el. Trénereik ingyenes tanfolyamokat tartanak diákoknak, tanároknak netikett és egyéb témakörökben.

A jogsértő vagy veszélyes honlapokat, netes tartalmakat be lehet jelenteni a Biztonságosinternet Hotline-nak, melyet a Puskás Tivadar Közalapítvány üzemeltet. A bejelentő felület ezen az oldalon érhető el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!