szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Manapság, amikor az egészségügyi intézmények súlyos anyagi gondokkal küzdenek, életmentő lehet minden olyan megoldás...

Manapság, amikor az egészségügyi intézmények súlyos anyagi gondokkal küzdenek, életmentő lehet minden olyan megoldás, amellyel csökkenthetők a működési kiadások is. A varázsszó a virtualizáció, amelyre remek példát mutatott a Telki Kórház: teljes egészében kiszervezte és az Invitelre bízta az intézményt kiszolgáló szerverpark üzemeltetését.

Saját szerverek: rugalmatlan megoldás

A Telki Kórház eleinte belső megoldásokkal üzemeltette az IT infrastruktúráját, de ez a modell az idő múlásával és a kórház fejlődésével rugalmatlannak bizonyult. 2010-ben az intézmény a korszerűsítés mellett döntött: megvizsgálták a központosítási, illetve hoszting lehetőségeket. A kórház tenderen versenyeztette meg a legnagyobb magyarországi IT szolgáltatók által kínált előfizethető informatikai megoldásokat, hoszting és virtualizációs szolgáltatásokat. A kiértékelésnél egyforma hangsúlyt fektettek a megfelelő ár/érték arányra és természetesen a szakmai tartalomra, referenciákra. Végül az Invitelt választották IT szolgáltatónak a teljes szerverpark virtualizációjához.

„Lényegében nem történt más, minthogy egy nálunk szakértőbb partnerre bíztuk a kórház IT hátterének üzemeltetését. Így a kórház működésére, a gyógyításra tudunk elsődlegesen koncentrálni, és az IT-t mint az ezt kiszolgáló tevékenységet, külső szakértőre bízhattuk. Az informatika, ugyanúgy mint a bérszámfejtés, takarítás vagy az autópark kezelése nem a fő tevékenységünk részei, ezekhez van, aki jobban ért nálunk” – indokolta virtualizációs törekvéseiket Dr. Molnár Júlia, a kórház igazgatója.

A szerverekért az Invitel felel, egy helyen profi környezetben folyamatos áram, internet és hűtés mellett üzemel a gyógyítást támogató szerverpark. A szolgáltató rendelkezésre állási vállalásai szerint szinte kizárt, hogy megálljon a rendszer, így az adatokat az év minden napjának bármely percében elérhetik.

Megoldás: a kiszervezés

A kórház-informatika a világban elképesztő sebességgel fejlődik. Mindeközben Magyarországon a kórházak többségénél még ma is a hiányosak az adatbázisok, lassúak és korszerűtlenek a rendszerek. A nehezen hozzáférhető adatok miatt nehezebb az orvosok dolga is, például a pontos kórtörténet megállapítása. A jelenlegi rendszerek túlnyomó része szigetszerű működésen alapszik, azaz nemhogy egyes kórházak nincsenek összekapcsolva az adatbázisok tekintetében, de még egy kórházon belül is gyakori, hogy egy-egy osztály nem fér hozzá egy másik adatához.

„Egy korszerű kórház-informatikai rendszer szerkezeti felépítése könnyen megérthető logikát követ: minden vizsgálati adatot, leletet a beteghez rendelünk, és központi helyen tárolunk. Mindez azonban csak akkor lesz igazán hatékony, ha az orvos és a beteg észre sem veszi a rendszer működését” – mondta el Zsembery György az Invitel vezérigazgató-helyettese, hozzátéve, mindenképpen az a járható út, ha azokra bízzák a kórház-informatikai rendszert, akik elsősorban ezzel foglalkoznak, de persze nemcsak a kórházak, de a legtöbb gazdasági szektorban is egyre inkább arra törekszenek, hogy minden olyan tevékenységet kiszervezzenek, amely nem tartozik szorosan a szervezet főtevékenységéhez.

Az Invitel szerint a fejlesztés elsősorban nem pénz, hanem vezetői döntés kérdése. A kiszervezett, bérelt informatikai megoldások már középtávon is biztosan kevesebbe kerülnek, mint a saját infrastruktúra fenntartása. Erre kiváló példa a Telki Kórház, ahol az Invitel kórház-ügyfelei közül elsőként valósították meg a szerverek teljes körű kihelyezését, de az Invitel más állami kórházak számára is nyújt hasonló szolgáltatásokat például Veszprémben vagy Nyíregyházán is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!