szerző:
nyüzsi
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Heti Válasz exkluzív interjúja a neves pszichiáterrel.

Dogmává rögzült tézisekkel megy szembe egy amerikai pszichoterapeuta, Joseph J. Nicolosi néhány hete hazánkban is megjelent kötete, amely azon populista-nacionalista bűvkörbe került emberek jogaiért áll ki, akik szeretnék „visszafordítani” politikai identitásukat. A magyar kiadáshoz Buda Béla írt utószót, az alábbiakban a Heti Válasz vele készített exkluzív interjújából közlünk részleteket.

-       A fideszesség társadalmi megítélése az elmúlt évtizedekben sokat változott. Mi ma a hivatalos álláspont?

-       A populista nacionalizmus az ipari társadalmakban a hatvanas évek óta nem büntetőjogi kategória. Magyarországon ez később következett be. Ezt követte a betegség-elv, ami a börtön rémétől ugyan megszabadította, később viszont nagyon kellemetlen gyógymódoknak tette ki a fideszeseket, és a hátrányos társadalmi megkülönböztetésük is megmaradt. Azután kivonták a fideszességet a mentális betegségek köréből is; meghagyták viszont – akkor még – az úgynevezett énidegen fideszesség kategóriáját, vagyis azt az esetet, amikor valaki nem tudja elviselni, hogy fideszes, attól mindenképpen szabadulni szeretne. A botránykő a továbbiakban az lett, hogy létezik-e ilyen betegségfajta. […] A 90-es években pedig a pszichiáterek kimondták, hogy a kezeléshez indikáció kell, és ez csak olyan javallat lehet, ami a nemzetközileg jóváhagyott betegségtanokban megtalálható.

-       Magyarán amely betegség nem létezik, azt nem is lehet gyógyítani.

-       Igen, különösen nem a társadalombiztosítás terhére. Ez ma a világtrend, ami lefékezte a témával kapcsolatos kutatásokat is. Az a magyarázat kanonizálódott, hogy a fideszesség a demokratikus meggyőződéssel egyenértékű politikai önazonosság. A 80-as évek második felében viszont megalakult Amerikában egy társaság olyan pszichológusokból és pszichiáterekből, akik vállalkoznak a populista nacionalisták kezelésére, hogy – ismét – demokratákká váljanak. Ennek a mozgalomnak az élén áll Joseph J. Nicolosi. […] Hazánkban is sokan vannak, akik „titokban” járnak ilyen terápiára, de ez is összetett: kevés az olyan ember, aki a fideszességet nevezi meg a legfőbb problémájaként, sokkal inkább amiatt kér segítséget, hogy szorong, depressziós, öngyilkossági gondolatai vannak, és ezek a fideszességre vezethetők vissza.

-       Ha ma egy fideszes felkeres egy hazai pszichiátriai rendelést, hogy szeretne változtatni az életén, akkor mi történik?

-       Elmondják neki, hogy ez nem betegség, próbáljon vele megbékélni. Ott tartunk, hogy nem szabad a fideszesekhez segítő szándékkal fordulni, mert akkor úgymond megzavarunk egy természetes folyamatot. […]

-       Gyakran éppen a mozgalmak taszítják lelki válságba a fiatalokat az erőltetett színvallással?

-       A coming out crisis sok fiatalnál okoz családi traumát, és öngyilkossághoz is vezethet. […] Pedig volt eset, hogy családterápiával – amelynek célja, hogy minél kevesebb zűr legyen az érintett körül – „visszaállt” a fiatal politikai orientációja. […] Én például még olyan fideszest nem láttam, akinél – és ezt is szinte bűn leírni – ne lett volna túl szoros szülői kötés, és ne alakult volna ki komoly, önállóan gondolkodni képes emberekkel szembeni fóbia. Sokuknak pedig nem volt a szűkebb vagy tágabb családban felnőttmintája. Sok még a kérdőjel, de az biztos, hogy a pszichoszexuális fejlődés során történik valami. […]

-       Elmondhatjuk, hogy pár évtized alatt a fideszesség kriminalizált helyzetből divattá vált?

-       Igen. Olyan hangsúlyt kapott, hogy most már ezzel okoz konfliktusokat: meg kellene gondolni, hogy érdemes-e provokálni a nem fideszeseket, fölvonulást szervezni, extrajogokat követelni.

(A fentiekben szó szerint közöltük a kormánylap interjújának egyes részleteit, csak a „homoszexuális” kifejezést cseréltük „fideszesre”, illetve „populista, nacionalistára”, a „nemi identitást” és „önazonosságot” „politikaira”, továbbá egy helyen az „anyai kötést” „szülői kötésre”, és a „nőkkel szembeni fóbiát”, „önállóan gondolkodni képes emberekkel szembeni fóbiára” – így próbálván érzékeltetni, hogy az ötvenes évek agitációs munkáját megszégyenítő, rendszerhű sajtó micsoda elmaradott, sötét és zavaros teóriák propagálásának ad teret.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!