szerző:
sabater
Tetszett a cikk?

Nehezen értelmezhető, ha egy pártnak két véleménye van, és egyikkel sem ért egyet.

Az LMP-nek komoly aggályai vannak a devizahitelesekről szóló törvényjavaslattal kapcsolatban. Konkrétan attól félnek, egyébként teljes joggal, hogy befagyhat a magyarországi hitelezés – e nélkül pedig nincs befektetés és nincs gazdasági növekedés. Schiffer András és Róna Péter közös sajtótájékoztatóján megjegyezte azt is, hogy a jogszabályt a jogalkotási törvény „durva megsértésével” terjesztették a Ház elé. Erre mit csinálnak? Megszavazzák a törvényt.

Szögezzük le mindjárt az elején: a NER-ben teljesen lényegtelen, hogy egy ellenzéki (értsd: ami nem Fidesz–KDNP) párt megszavaz-e egy törvényjavaslatot. Ha a Fidesz–KDNP akarja, a javaslat átmegy a parlamenten, ha az Alkotmánybíróság elkaszálja, átírják az alkotmányt. A törvény ilyen módon akkor is életbe tud lépni, ha azt a Fidesz–KDNP-n kívül mindenki ellenzi. Áder Jánost a negyedik alaptörvény-módosítás aláírása óta ne tekintsük független entitásnak, már csak abból a praktikus megfontolásból sem, hogy sosem volt az.

A devizahitelesek kapcsán valószínűleg még a legelvakultabb szabadpiac-hívek is elfogadják, hogy az államnak itt dolga van. Több százezer devizahiteles családról beszélünk, akik számára ez a legfontosabb probléma évek óta. A problémát pedig csak kis részben okozta saját felelőtlenségük: nincs az a racionális hitelfelvevő, aki akár a 2008-ban kitört gazdasági világválságot, akár az Orbán-kormány elképesztő gazdaságpolitikai bravúrjainak köszönhető forintleértékelődést előre láthatta volna.

Ezzel szemben a Fidesz most olyan megoldást választott, ami tönkreteheti a bankszektort. Amivel nem az a fő probléma, hogy néhány bankár kevesebbet keres majd, hanem egyrészt a visszaható hatályú törvényhozás, másrészt az, hogy a magyarországi hitelezés befagyása súlyos gazdasági kockázatot jelent, megölheti a növekedést. Hogy arról ne is beszéljünk, milyen szereplők juthatnak majd gazdasági pozíciókhoz a szétadóztatott bankok helyett.

Az LMP tehát két kapitális problémát is (helyesen) a törvényben, mégis megszavazza azt. Jobb memóriával rendelkezők még emlékezhetnek az MSZP – nagyobb részének – viselkedésére a kettős állampolgárság kapcsán, amit évekig elleneztek, majd egy csapásra megszavazták, most pedig figyelhetik, ahogy visszaélnek vele. „Nem értünk vele egyet, de megnyomjuk az igent, nehogy megszóljanak minket” – ez a politikai gyávaság krédója.

Nehezen értelmezhető a választók számára, ha egy pártnak két véleménye van, de egyikkel sem ért egyet. Milyen ellenzék az, amely ugyan nem ért egyet a kormány javaslatával, sőt, kifejezetten jogsértőnek találja, de megszavazza azt? Hát, pont olyan. Ráadásul ez a viselkedés azt a látszatot kelti, mintha az ellenzék nem tudna a Fidesznél jobb megoldást az emberek egy jelentős részét alapvetően érintő problémára. Ez pedig természetesen a Fidesz malmára hajtja a vizet. Ha pedig nem ez a cél, akkor az LMP valamit nagyon rosszul csinál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!