Babarczy Eszter: Választásokat – még az idén!

Az ország - felőlem nézve, vagyis baloldali-liberális szemmel - lényegesen jobban járna, ha a 2009-es európai választásokkal egy időben megtartanánk az előrehozott parlamenti választásokat is. Ily módon a Fidesznek, illetve Orbán Viktornak volna módja kipróbálni magát akkor is, ha éppen nem szanált gazdaságot és tele kasszát vesz át, hanem egy csomó problémát.

  • Babarczy Eszter Babarczy Eszter
Babarczy Eszter: Választásokat – még az idén!


Őszintén kívánom, hogy hirtelen csoda folytán Gyurcsány Ferenc előterjesztett pontjaiból, (javaslataiból, kívánságaiból) - a reform szó nem szalonképes jelenleg, a megszorítás pedig a Fidesznek ad muníciót - legalább néhány megvalósuljon. Igaz, hogy ezek többségét inkább 2006-ban, legkésőbb 2008-ban lett volna aktuális bevezetni. Érthető, ha a kormány szépítő szándékkal próbálkozik, a fizetőképesség, meg az IMF kedvéért A végén azért, egy kicsit mégis csökkentette az adót, ahogy megígérte, még ha ehhez össze kellett is omlania a világnak...

Tegyük fel, hogy az MSZP már annyira apátiában van, hogy meg sem torpedózza a javaslatokat, és tegyük fel, hogy a Fidesz gazdaságpolitikusai jobbnak látják, ha hallgatnak – vigyel ezt a balhét a kormánypárt. Ez a legoptimistább forgatókönyv, amit most el tudok képzelni. Elégséges-e ez ahhoz, hogy 2010-ig ezt az évet az MSZP végigkormányozza úgy, hogy az ország nem döl be? Szerintem nem. Az MSZP, ezzel a miniszterelnökkel, és ezzel a történettel a háta mögött nem tud már hatékonyan kormányozni, vagy egyáltalán, kormányozni. A baloldalnak most évekre lesz szüksége, míg megint kormányzóképes lesz, és a legjobb, ami történhet, hogy atomjaira szedi magát, valamint átgondolja a tanulságokat, és aztán ellenzékből felkészül.

Az ország - felőlem nézve, vagyis baloldali-liberális szemmel - lényegesen jobban járna, ha a 2009-es európai választásokkal egy időben megtartanánk az előrehozott parlamenti választásokat is. Ily módon a Fidesznek, illetve Orbán Viktornak volna módja kipróbálni magát akkor is, ha éppen nem szanált gazdaságot és tele kasszát vesz át, hanem egy csomó problémát. Ennek folytán az „új többség” szavazói, akik a Fidesz „szociális népszavazásán” nőttek fel, megismerkedhetnének a világ másfajta értelmezésével is, mert a „komcsikellopták” retorika világválság esetén hosszasan nem tartható fenn. Egy teljes cikluson át semmiképpen. Ahhoz, hogy most egy lépéssel közelebb kerüljünk a felelős választói gondolkodáshoz, amelyet a magamfajta liberális értelmiségi kívánatosnak tart, a legjobb megoldás egy azonnali kormányváltás volna.

Miért nem lesz új választás mégse? (Hacsak csodálatos átváltozáson nem mennek át a meghatározó szereplők...)
- Mert Gyurcsány nem szeretné elvinni a balhét az elmúlt 3 évért és a válságért, tehát küzd, hátha 2010-re egy kicsit már javulni fognak a mutatók. Nem látok erre esélyt, mert még ha a gazdasági mutatók javulnak is, annyira azért nem, hogy a szavazók elfelejtsék a gyűlöletüket minden iránt, ami „Gyurcsány”, de még annyira se, hogy az MSZP vén bolsevikjei úgy gondolják: hát a Ferinek mégis igaza volt, tán hagyni kellett volna kormányozni már korábban is.
- Mert Gyurcsány most néhány olyan kívánalommal is nyomul, amihez kétharmad kell a parlamentben (önkormányzatok, országgyűlés mérete, választási rendszer, kampányfinanszírozás), és a Fidesz eddig se volt túl kooperatív ezekben, tehát várhatóan lehet majd rájuk mutogatni.
- Mert az SZDSZ nem jutna be a parlamentbe, (ha mégis, nagyon meglepődnék.) És az MDF se lehet biztos semmiben.
- Mert a Fidesznek nem lenne rossz egy előrehozott választás, ha a kétharmad megszerezhető, de még sokkal jobb volna egy választás 2010-ben, amikorra a válság nagyja lecseng, és Gyurcsány keresztülvitt néhány népszerűtlen reformot.
- Mert a Fidesznek még nem sikerült kialakítania a stratégiáját a Jobbik jelentette fenyegetéssel szemben, és jól jönne nekik, ha előbb megbizonyosodnának a Jobbik tényleges támogatottságáról a 2009-es EP választás nyomán. .

Úgyhogy kitartás, kedves honfitársak. Addig is műveljük a veteményt, jól jöhet még, amikor netán önellátó gazdaságok szintjére süllyed vissza az ország.