Tetszett a cikk?

Miközben az ÁSZ megsemmisítő kritikával illette a sukorói kaszinóváros tervezett beruházását, a Magosz elnöke pedig lopásnak nevezte a projektet, jóval árnyaltabban fogalmaz a Nemzeti Vagyonkezelő, amely annak idején hozzásegítette a beruházókat a sukorói földterület megszerzéséhez. A kormány egyelőre kivár, a vizsgálatok befejezéséig nem állítja le a beruházást. Mégis, több jel is arra mutat, hogy az egyre erőteljesebb bírálatok nyomán visszavonják a projekt engedélyét.

Annyi szabálytalanság van ebben az ügyben, amennyi Magyarországon egyetlen beruházás vonatkozásában sem követhető el. Ezt a szerződést fölül kell vizsgálni és kormányváltás esetén a nyertes pályázatot meg kell semmisíteni” – hangzott el Budai Gyulának, a Fidesz-közeli mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet, a Magosz szövetségi igazgatójánaka Fehér Házban tartott  csütörtöki sajtótájékoztatóján.

Budai szerint mind a magyar államot, mind az adófizetőket „jelentős kár érte” a sukorói beruházással kapcsolatban. Mint fogalmazott, a kormány „továbbra is támogatja ezt a lopást” és „kiemelt projektként kívánja kezelni a sukorói kaszinóberuházást”. Az igazgató külön hangsúlyozta az ügyben a kormány és kiemelten Oszkó Péter pénzügyminiszter felelősségét, aki eredményesnek tekintette az egyetlen beérkezett pályázatot. A biztonság kedvéért név szerint megkapta a magáét Bajnai Gordon, Gyurcsány Ferenc, Tátrai Miklós és Veress János is.

A tervezett mega-beruházás helyszíne felülnézetből
Budai szerint a kormánynak tudnia kellett volna, hogy „az összes magyar hatóságot megtévesztő”  a sukorói befektető, az izraeli Joáv Blum ellen a székesfehérvári városi bíróságon vádat emeltek közokirat-hamisítás miatt, továbbá, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség félmilliárdos hűtlen kezelés miatt folytat nyomozást, és hogy az ügyészség mind a monori, mind a ceglédi földhivatalhoz ügyészségi óvást nyújtott be Blum földtulajdonjogának jogszerűsége miatt.

Budai úgy vélte: mintegy hétszázmilliós kár érte a magyar államot az előnytelen földcsere miatt. A sukorói állami földet alul-, a pilisi és az albertirsai földeket fölülértékelték – tette hozzá a Fidesz-közeli szakember. Mint fogalmazott, „ezt a szerződést fölül kell vizsgálni és egy kormányváltás esetén a nyertes pályázatot meg kell semmisíteni”. Kormányváltás esetén az ügy érintettjeit „felelősségre fogjuk vonni ebben az ügyen” – mondta.

„Jelenleg Magyarországon így néz ki egy kiemelt kormányprogram: büntetőeljárások, ügyészségi vizsgálat, számvevőszéki vizsgálat. Ez jellemzi a jelenlegi magyar kormányt ma” – összegzett röviden Budai Gyula.

A helyszín az országút felöl nézve.


© Stiller Ákos

Kérdésében a hvg.hu arra hívta föl a figyelmet, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) idevonatkozó jelentéstervezete még sem nem hivatalos, sem nem nyilvános és Kovács Árpád ÁSZ-elnök csak jövő szerdán tart ebben a témában sajtótájékoztatót. Ekképpen nem volt-e kissé korai ezt a sajtótájékoztatót, főleg ilyen állításokkal megtartani? – kérdeztük. Budai úgy reagált: a kiszivárgott jelentéstervezettel kapcsolatban megkérdezte az ÁSZ szóvivőjét, aki „nem cáfolta ezeket az információkat”. Budai Gyula a továbbiakban tudósítónknak kifejtette: a jogszabály szerint a Magyarországon bejelentett külföldi állampolgároknak ténylegesen, „életvitelszerűen” ott kell élnie, ahová be van jelentve, márpedig Joáv Blum ténylegesen nem él Sukorón.

Nyitott kérdések (Oldaltörés)

Arra a kérdésünkre, miszerint minek köszönhető, hogy a földhivatal visszajegyezte az izraeli befektető pilisi és albertirsai birtokaira Blum tulajdonjogát, úgy reagált: „Úgy gondolom, hogy ezt a beruházást a kormány mindenképpen meg kívánja valósítani. A beruházás megvalósulásához a legalapvetőbb föltételeket biztosítani kell. Az izraeli befektető tulajdonában lévő földterületeket el kell cserélni az állami földterületre. Ehhez viszont az kell, hogy újra tulajdonosi pozícióba kerüljön.” További kérdésünkre Budai úgy reagált: a pályázat nyílt volt ugyan, de „célirányosan erre a cégre volt kiírva”. További érdeklődésünkre, hogy párt- és/vagy kampányfinanszírozási pénz visszaáramoltatása lehet-e a háttérben, az igazgató úgy reagált: „ez egy sima korrupciós ügy”.

Felvetettük, hogy az állam – bár csak néhány százalékára lenne szüksége az autópálya-építés miatt – nem azért tart-e igényt az egész pilisi és albertirsai birtokra, mert csak az egész területet lehet,egyben kisajátítani? Budai szerint viszont „az autópálya-építkezéseknél részekben sajátítják ki a földet. A széléből, a közepéből, ahol megy a nyomvonal” – válaszolta.

****************

Megszólalt az ügyben Szollár Domokos kormányszóvivő is: „egyelőre nincs napirenden a nemzeti vagy kiemelt nemzeti fejlesztési címke visszavonása – jelentette ki. A kormány is pontosan látja, hogy milyen sok aggály és kérdés merült föl a beruházással kapcsolatban, de várakozó állásponton van, megnézzük, hogy ezek a különböző aggályok, kérdések miképpen zárulnak és azt követően lehet erről egyáltalán dönteni" - fogalmazott.

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő vezérigazgatója, Kamarás Miklós az Info Rádióban azt mondta: biztos benne, hogy a döntéshozók érvénytelenítik a kaszinóberuházást, ha kiderül, hogy aggályosak az eddig megkötött ingatlanszerződések.

Szegő Péter


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!