Bokros: ne tárgyaljunk SZDSZ-es politikusokkal választási listáról

„Lényeges, hogy megkülönböztessük magunkat, programunkat, személyiségeinket, arcunkat, filozófiánkat, értékrendünket azokétól, akik első helyen felelősek azért, hogy az ország ide jutott. Ne felejtsük el, hogy a magyar gazdaság és társadalom rendkívül mély válságot él át és ezért a politikai felelősséget a Medgyessy-Gyurcsány kormány viseli, amelyben az SZDSZ integráns részt vállalt" - hangsúlyozta többek között Bokros Lajos a hvg.hu tudósítójának. Kitérő választ adott arra, hogy megszavazná-e a költségvetést.

  • hvg.hu hvg.hu
Bokros: ne tárgyaljunk SZDSZ-es politikusokkal választási listáról

Az Európai Parlament strasbourgi épületében kedd éjjel lezajlott vita „A kisebbségi nyelvek használata az európai kulturális örökség részeként” címet viselte – tekintettel arra, hogy a nagypárti frakciók ezt letompították –, holott az azt kezdeményező Bokros Lajos „A szlovák nyelvtörvény módosításáról” címmel szeretett volna vitázni – derült ki a sajtótájékoztatón. Az Európai Parlamentben a vezérszónoki beszédét szlovákul elmondó volt pénzügyminiszter szerint „lehet és kell is a szlovák nyelvet egyre szélesebb körben használni. mert ugyanúgy része a kulturális örökségnek, mint a magyar nyelv”. Ebből a szempontból viszont Bokros furcsállja, hogy Szlovákiában a lakosság tíz százalékát adó magyarok „nem minden körülmény közt szólalhatnak meg szabadon a saját nyelvükön”.

Bokros Lajos
© Stiller Ákos
Hétfőn Bokros Lajos Kijevbe utazik, ahol egy háromfős küldöttség tagjaként találkozik többek közt Viktor Juscsenko állam- és Julija Tyimosenko kormányfővel. Kijevből Vilniusba megy, ahol egy, a litvániai lengyel kisebbség által szervezett, a volt szocialista országok nemzeti kisebbségeinek helyzetéről szóló konferencián szólal föl. Fölszólalásának témája a határon túl élő magyarok helyzete lesz.

A hvg.hu kérdésére Bokros közölte: kijevi tárgyalásai során nem lesz mód találkozni a kárpátaljai magyar kisebbség képviselőivel, de az ukrán politikai vezetéssel folyatandó tárgyalásain szóbahozza a kárpátaljai magyarok helyzetét.

Egy újságírói kérdésre válaszolva Bokros azt mondta: „a Magyar Demokrata Fórum nem gondolkodik pártszövetségek létrehozásában, tehát az együttműködés ki van zárva a Magyar Szocialista Párttal”.

Ugyancsak újságírói kérdésre úgy reagált: „Ha tiszteletünket megtartjuk és bizonyítjuk a szlovák állam, a szlovák kultúra, a szlovák nemzet és a szlovák nyelv irányába, akkor ez egy olyan bázis, ami alapján kifejlődhet a párbeszéd. Sajnos az európai parlamenti vita ebből a szempontból nem hozott sok jót, mert a felek nagyjából elbeszéltek egymás feje fölött. Csak azon az alapon lehet eredményeket elérni, ha megépítjük azokat a hidakat, amelyek alapján meg lehet találni a közös múlt, a közös kultúra, és a közös jövő találkozási pontjait. Hangerővel, ordibálással, kiabálással, kiabálással, vádaskodással csak olajat öntünk a gyűlölet tüzére.”

A hvg.hu-nak interjút adó politikust portálunk Dávid Ibolya MDF-elnök azon, hétfői kijelentésének kommentálására kérte, hogy a Magyar Demokrata Fórum ellenzéki pártként nem szavazza meg a költségvetést. Bokros szerint elfogadható, hogy egy ellenzéki párt nem támogatja a költségvetést, „annak ellenére, hogy a költségvetésnek vannak olyan fontos gazdaságpolitikai alapvetései és üzenetei, amelyeket szakmai értelemben mindenképpen támogatni kell, mert minden más alternatíva ennél sokkal rosszabb”. A volt pénzügyminiszter ugyanakkor a hiánycél növelését elfogadhatatlannak nevezte, és „ha a többi ellenzéki párt ezt növelni akarja, akkor a Magyar Demokrata Fórum nyilván azt fogja mondani, hogy nem, tehát ilyen értelemben támogatja a költségvetést”. Bokros kitérő választ adott arra, hogy a költségvetés hétfői végszavazásán megszavazná-e azt.

Az európai parlamenti képviselő úgy látja: az, hogy vélhetően ő lesz az MDF miniszterelnök-jelöltje, nem jelenti automatikusan azt, hogy az országos lista élén is ő fog állni. Az MDF-et vezető testületekben erről a tárgyalások még meg sem kezdődtek – hangsúlyozta. Arra a kérdésre, hogy magyar parlamenti képviselővé választása esetén a magyar vagy az európai mandátumáról mondana-e le, azt mondta: „A konkrét helyzet fogja eldönteni. Egyelőre még nem tartunk ott ” Hozzátette: az, hogy neki MDF-színekben milyen szerepe lesz a tavaszi választásokon, nagymértékben a Magyar Demokrata Fórum választási programjától függ, ez viszont még nincs kész. Azt sem mindegy – fűzte hozzá – hogy kik fognak szerepelni a választási listán. „Az ember akkor gondolja, hogy szívesen, teljes lelkesedéssel, szorgalommal, erőbedobással részt vesz egy ilyen politikai küzdelemben, ha mindenki másban megbízik, aki ott van mellette, mögötte előtte.”

Megkérdeztük: az egykori vagy jelenlegi SZDSZ-es politikusokkal tárgyal-e az MDF arról, hogy a párt listáján folytassák vagy kezdjék újra a politikai pályafutásukat, úgy válaszolt: „Nem tudom. Én nem tárgyalok senkivel és nem szeretném, ha a Magyar Demokrata Fórum a saját listáját kinyitná olyan, más pártokból származó politikusok irányába, akik inkább visznek, semmint hoznak szavazatokat.”

Elképzelhetőnek tartja-e, hogy a felvidéki szlovák képviselők valamelyike belátható időn belül magyarul szólaljon föl az Európai Parlamentben? – kérdeztük a politikustól. „Nem tudom ezt megmondani. A jelenlegi szlovákiai szlovák képviselők közül senki sem tud magyarul és ez egy komoly korlát…. Én nagyon fontosnak tartanám.” Úgy fogalmazott: „Egy igazán korszerű, modern gondolkodású magyar befogadja, megismeri és értékeli a velünk együtt lakó nemzetek nyelvét és kultúráját. Nemcsak a szlovákot, hanem a románt is, a szerbet is. Lehet tanulni.”

Szegő Péter

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.