Fürjes Judit
Fürjes Judit
Tetszett a cikk?

Nemrég beszámoltunk Jászapáti romatelepein tett látogatásunkról, ahol megtapasztaltuk, hogy az ottani cigány lakosság gondjai nem különböznek a romák országos problémáitól: óriási munkanélküliség, jelentős apátia, nagyfokú tehetetlenség, hónapról hónapra élés, javarészt szociális segélyekből. Megszólítottuk Pócs János, fideszes parlamenti képviselőt is, akit a cigányokat meghódító Boldog Isten Gyülekezetről és város közbiztonságáról kérdeztünk.

Jászapátin sok roma a nehézségek ellenére látni véli a fényt az alagút végén. A városban főként a cigányok körében három éve térítő munkát végző Boldog Isten Gyülekezet vallási közösségben segítő kezekre leltek. Egy középkorú asszony szerint a hívők nem a kocsmába járnak, nem költik el a pénzt alkoholra, játékgépre, hanem harmonikus családi életre törekednek. A tagok között vannak olyanok, akik rossz emberek voltak, de megtértek, akik pedig betegek voltak, meggyógyultak. Hálásak a tiszteletesnek, mert felkarolta őket. A gondjuk, hogy az istentiszteleteket Jászapátin nem, csak más településeken tarthatják meg, vagy házról-házra járnak, mert a város vezetői közül többen, de főként Pócs János fideszes parlamenti képviselő és mezőgazdasági vállalkozó ellenzi a gyülekezet működését.

Pócs János
dinnye.de

Egy másik hívő szerint Pócs János többször szórólapon, újságban és tévében fenyegetette már meg őket vallási hovatartozásuk miatt, folyamatosan akadályokat gördít hitük útjába. Úgy tudja, Pócs a város katolikus egyházközösségének egyik vezetőjeként azt szeretné, ha megszűnne a gyülekezet, „és minden romát birka módjára a katolikus templomba terelhetne”. Pedig a gyülekezet tagjai nem ártanak senkinek, bíznak az Úrban, aki a szegényeket felemeli a nyomorból. Azt hirdetik, hogy az emberek szeressék és fogadják el egymást, zárkózzanak fel a többségi társadalomhoz. A gyülekezettől valaki emlékeztetett arra, hogy az önkormányzat egyetlen alkalommal bérbe adta a kultúrház egyik termét, ahol a közösség tagjai istentiszteletet tarthattak. Ám azzal a kifogással, hogy lerészegedtek, oda többé nem tehették be a lábukat. Azóta a városban sehol nem biztosítanak termet számukra.

Pócs János visszautasítja, hogy elfogult lenne a cigányok iránt. „Mindig azt vallottam, s mondtam nekik, hogy Jézus őértük is meghalt a kereszten. Ha valaki gyakorolni akarja a vallását, tárt karokkal és nyitott szívvel várja őket a templom. Ám az üzleti alapon szerveződött és morálisan romboló szektáknak, mint például a Boldog Isten Gyülekezet, semmi keresnivalója nincs a városban” – fejtegeti a képviselő. Elismeri, valóban szórólapokon, újságcikkekben és tévé interjú alkalmával is fellépett a „szekta” ellen, s nem hajlandó tagjainak megengedni, hogy „a jászapáti római katolikus templom kertjében, vagy a városban bárhol parádézhassanak.”

Pócs magyarázatképpen hozzáteszi: „nem az egyszerű, szegény cigány emberekkel van a baj, hanem ezekkel a szektákkal: járják a településeket, félrevezetik és kihasználják a tanulatlan embereket. Többek között olyan trükkökkel szédítik őket, hogy felgyógyulnak a rákos betegségből, megjavul a látásuk, vagy leszoknak a cigarettáról. A szekta vezetői egy-egy rendezvényen a hívektől komoly összegeket kalapolnak össze, majd távoznak. Arra hivatkoznak, hogy tiszteletesük csak akkor tud csodatévő dolgokat tenni, ha folyamatosan képezi magát külföldön. Mondhatnak rám bármit, de a szekta ellen a jövőben is mindent meg fogok tenni.” Pócs egy tévhitet is eloszlat: egyáltalán nem csökkent a bűnelkövetők száma, amióta a gyülekezet megjelent Jászapátiban.

Kérdeztük Pócs Jánost a város közbiztonságáról is. Korábban Andrási Róbert polgárőr elmondta, a helyzet az utóbbi hetekben még nem javult. Szerinte a legfőbb baj, hogy nincs tekintélye a rendőröknek, „kinevetik őket, ahogy minket, polgárőröket is”. A város új, energikus őrsparancsnokától várnak változást. Pócs megerősítette, még sokat kell tenni a közbiztonság javításáért, de már vannak bíztató jelek. Korábban, egy kerékpár vagy egy tyúk eltulajdonításakor 70-80 oldalas jegyzőkönyvet kellett felvenni. Életerős, tettre kész rendőrök naponta nyolc-tíz órát töltöttek adminisztrációval. A képviselő bízik abban, hogy megfelelő visszatartó ereje lesz a büntetések megszigorításának, hiszen már a húszezer forint alatti tolvajlás is elzárással sújtható. Emellett folyamatosan nő a rendőri létszám, decemberben Jászapátiban megvalósul a huszonnégy órás szolgálat. „Aki nem tisztességesen él, vagy aki üzleti alapon, szektaszervezésekkel próbálja a várost lenyúlni, nem lesz helye a településen” – hangsúlyozza Pócs János.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Fürjes Judit Vélemény

Ki vágja le a füvet? Látogatás jászsági cigányoknál

A 9400 lelket számláló Jászapáti 20-25 százaléknyi roma lakosságának gondjai nem különböznek a cigányság országos problémáitól: óriási munkanélküliség, jelentős apátia, nagyfokú tehetetlenség, hónapról hónapra élés, javarészt szociális segélyekből, miközben a többségi társadalom sajnálkozva tárja szét a kezét. Az alföldi város két romák lakta településrészére, a Dankó Pista utcába és az Ilona-telepre, azaz a Pattancsra látogattunk.