Halló, Lenders rendőrparancsnok! Botoztatja őket, de egyetért velük
Hamburg egyik legmagasabb beosztású rendőre – egyébként: kereszténydemokrata politikus, a német rendőrszakszervezet helyettes vezére. Dannenberg alsószászországi városban, a 123 tonna atomhulladékot szállító vonat megérkezésekor értük utol. Az atomerőművek ellen több tízezer ember tüntetett a hétvégén Németországban, a rendőrség gumibotot, könnygázt és vízágyút is bevetett.
Zentai Péter
Zentai Péter: Uram, nincs lelkiismeret furdalása? Láttam a tévében, a youtube-on. Szerintem világszerte milliók nézik a német rendőrök brutalitásának képeit…
Joachim Lenders: Kérem, ne fárasszon ön is..Embereimmel 28 órája nem alszunk, még enni sem hagytak minket azok az ártatlan, kedves atomenergia-ellenes tüntetők… felszedték a síneket, hatalmas kövekkel, sörösüvegekkel támadtak ránk.
Joachim Lenders
gewerkscaftsbund.de
Hetven munkatársamat ápolják a környező klinikákon. Ezt nem mutatták a youtube-on?.
Z.P.: Erről nem láttam képeket. Viszont olvasom a berlini Tageszeitungban, hogy Németország megint kimutatta a foga fehérjét: egy rendőrállam a javából…
J.L.: Ez rendőrállam? Szerintem jogállam. 12 órán át mi rendőrök semmi mást nem tettünk, mint írásban és szóban kérelmekkel fordultunk a sínfoglalókhoz, a vasúti forgalmat akadályozókhoz, a külföldről erre a célra ide hozott ezernyi aktivistához, hogy legalább a síneket ne szedjék fel. Ilyen egy rendőrállam?
Z.P.: Aztán politikai parancsra – az atomlobbi, egy hatalmas gazdasági érdekcsoport nyomására – a rendőrség elhurcolta a tüntetőket . Így történt?
J.L.: Viccel? A politikának ebbe nincs beleszólása!
Z.P.: A tartományi belügyminiszter, netán a szövetségi, Wolfgang Schäuble nem szólt oda maguknak, hogy tegyenek rendet bármi áron?
J.L.: Alsó Szászország belügyminiszterével konzultálunk ugyan, én magam is beszéltem vele, tájékoztattam a helyzetről, de neki nincs joga utasítgatni bennünket, még csak tanácsot sem adhat a módszereinket illetően. Amit teszünk, az csak a mi felelősségünk.
Z.P.: Akkor hát miről beszélt a tartományi belügyminiszterrel?
J.L.: Arról, hogy fogytán az erőnk, hogy nem lehet velünk ezt megcsinálni. 16 ezer rendőr kevés egy ilyen – merem állítani – előre kitervelt – szinte- hadművelethez, minden emberünk totál kimerült.
Z.P.: Csak ennyi? Csupán több embert kértek a minisztertől és másról nem is beszéltek vele? Például arról, hogy mit fognak tenni, ha a youtube-on és a tévékben látható felvételek alapján a tüntetők beperelik a rendőrséget, aztán pedig nyilván a kormányt. Talán az ellenzék parlamenti vizsgálatot is indíttat a rendőrattak ügyében…
J.L.: Szinte biztos, hogy feljelentenek. Az elmúlt húsz évben tucatnyi ilyen per indult úgynevezett rendőri túlkapások miatt, kilencven százalékban azonban nekünk adott igazat a bíróság. A kormány ellen már miért indulhatna per?
Z.P.: Mert Önök csak végrehajtják a kormány utasításait…
J.L.: Még egyszer mondom: mi, csakis mi rendőrök döntünk a helyszínen - a helyzet értékelése alapján - hogy milyen eszközöket vetünk be. Mivel tegnap már – szerintem – előre megtervezett támadás ért bennünket, embereink élete forgott kockán, bevetettük nemcsak a vízágyukat, hanem a spray-ket és botoztunk is. Éles fegyver csak a parancsnokoknál lehet, de használatuk fel sem merült.
Z.P.: Olvasom, hogy Ön kereszténydemokrata politikus is…nem is csoda, hogy védi a kereszténydemokrata kancellár atompolitikáját..
J.L.: Én védem? Ezt honnan veszi?
Z.P.: Miért? Tán a tüntetőkkel ért egyet?
J.L.: Igen. Messzemenően egyetértek velük. Hűséges kereszténydemokrata vagyok, negyedszázados a pártkönyvem, kaptam is a pártelnöktől, Angela Merkeltől kitüntetést. Viszont óriási poltikai hibának tartom Merkel döntését, hogy meghosszabbítatja a németországi nukleáris erőművek élethosszát.
Z.P.: Lenderf úr, nem hiszek a fülemnek. Ön – mint vezető rendőr, s mint kereszténydemokrata helyi politikus – szembeszáll kormányával? És azonosul azoknak a tüntetőknek a nézeteivel, akiket rendőrei szétvernek?
J.L.: A német rendőrség feladata és felelőssége a konkrét esetben, hogy biztosítsa egy vasúti szerelvény számára, hogy az zavartalanul eljusson A városból B városba. Ennek semmi köze sincs ahhoz, hogy sok-sok rendőrtársammal együtt rokonszenvezünk a tüntetők nagy részének tisztességes szándékával, tudniillik tiltakozni akarnak a kormány szerintük – és szerintem is – elhibázott energiapolitikája ellen. Az atomerőműveket fölösleges veszélyforrásnak tartom, a nukleáris hulladékok biztonságos tárolása megoldatlan.
Z.P.: Lenderf úr – ha már ilyen nyíltan beszülünk – én e tekintetben nem értek egyet Önnel. Igenis támogatom és tisztának, költséghatékonynak tartom a nukleáris energiát, ahogy – tudomásom szerint – így gondolkodik erről például a skandinávok, a franciák, a japánok, a csehek többsége. Viszont megmondom: szavai csak még inkább meggyőztek róla, hogy Németország egy demokratikus jogállam.
J.L.: Őszintén örvendek. Egyébként tényleg igaz, hogy a skandinávok támogatják az atomenergiát…?
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.